Środki ochrony oczu i twarzy. Konstrukcja i wymagania
Sprzęt ochrony oczu i twarzy chroniący przed promieniowaniem spawalniczym
Dobór odpowiedniego filtra spawalniczego jest podstawą zabezpieczenia oczu spawacza. Na wybór oznaczenia filtru ochronnego, odpowiedniego do spawania lub technik pokrewnych, mają wpływ następujące czynniki:
- Dla spawania gazowego i technik pokrewnych, takich jak lutospawanie i cięcie strumieniem plazmy, doboru filtra dokonuje się w zależności od natężenia przepływu acetylenu przez palniki.
- Dla spawania łukiem elektrycznym, żłobienia elektropowietrznego i cięcia strumieniem plazmy zasadniczym czynnikiem branym pod uwagę przy dokonywaniu właściwego doboru jest natężenie prądu.
W przypadku spawania łukowego brane są także pod uwagę rodzaj łuku i rodzaj metalu rodzimego. Inne czynniki mają również istotne znaczenie, trudno jest jednak ocenić ich wpływ. Są nimi w szczególności:
- Ustawienie operatora względem płomienia lub łuku. Na przykład w zależności od tego, czy operator pochyla się nad przedmiotem spawanym czy przyjmuje pozycję z wyciągniętymi rękoma, może być konieczna zmiana o co najmniej jedno oznaczenie filtru.
- Lokalne oświetlenie.
- Czynnik ludzki.
Zalecenia dotyczące doboru filtrów spawalniczych podano w normie PN-EN 169 [6]. Konieczna jest również ochrona pomocników spawaczy i innych osób znajdujących się w pobliżu miejsc, w których wykonywane są operacje spawalnicze. Do tego celu zaleca się stosować filtry o oznaczeniach od 1,2 do 4. Jednakże, jeżeli poziomy ryzyka tego wymagają, zaleca się stosować filtry o wyższych oznaczeniach. Jeżeli pomocnik spawacza jest [...]