Środki ochrony oczu i twarzy. Konstrukcja i wymagania
Promieniowanie nadfioletowe
Szkodliwe działanie nadfioletu występuje przy napromieniowaniu skóry i oczu. Skutki biologiczne oddziaływania nadfioletu zależą od ilości pochłoniętego promieniowania (będącego funkcją czasu ekspozycji; napromienienia; długości fali oraz rodzaju tkanki poddanej ekspozycji).
Najczęściej obserwowanym objawem działania promieniowania nadfioletowego na skórę jest rumień. Promieniowanie to może wywołać również złuszczanie się naskórka, wzrost ilości barwników, oparzenia oraz zmiany przednowotworowe i nowotworowe (czerniak). Oddziałuje także na oczy, może ono uszkodzić rogówkę i spojówkę oka. Promieniowanie o fali krótszej niż 300 nm jest całkowicie pochłaniane przez warstwy zewnętrzne oka, natomiast o fali dłuższej – przez soczewkę. Najbardziej niebezpieczne są fale o długościach od 260 nm do 270 nm. Dłuższa ekspozycja na promieniowanie nadfioletowe może doprowadzić do trwałych zmian w oku, a nawet do wystąpienia zaćmy.
Narażenie pracowników na promieniowanie nadfioletowe charakteryzowane jest przez wartości skuteczne napromienienia erytemalnego (wywołującego m.in. rumień skóry) i koniunktywalnego (wywołującego m.in. zapalenie spojówki lub rogówki oka). Najwyższa dopuszczalna wartość skuteczna napromienienia oczu i skóry w ciągu 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy wynosi 30 J/m2.
Do ochrony pracowników przed promieniowaniem nadfioletowym o nadmiernym natężeniu stosowane są okulary, gogle lub osłony twarzy. Okulary oraz gogle przeznaczone są do ochrony oczu. W przypadku gdy natężenie napromienienia przekracza wartości dopuszczalne dla skóry, powinny być stosowane osłony twarzy, wyposażone w odpowiednie filtry optyczne.
Dobór sprzętu ochrony oczu i twarzy dokonywany jest [...]