Środki ochrony oczu i twarzy. Konstrukcja i wymagania
Środki ochrony oczu i twarzy chroniące przed zagrożeniami biologicznymi
Zagrożenia biologiczne występują głównie w następujących środowiskach pracy: służba zdrowia; laboratoria mikrobiologiczne, analityczne, przemysł biotechnologiczny; rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy; leśnictwo i przemysł drzewny. Pojęciem „czynniki biologiczne” określane są mikroorganizmy i makroorganizmy oraz takie struktury i substancje wytwarzane przez te organizmy, które wywierają szkodliwy wpływ na organizm ludzki i mogą być przyczyną chorób pochodzenia zawodowego. Twarz, a szczególnie oczy, mogą być narażone na działanie aerozoli biologicznych w postaci: kropel cieczy lub jej rozbryzgów; grubych cząstek pyłu (o rozmiarze większym niż 5 µm) oraz drobnych cząstek pyłu (o rozmiarze mniejszym niż 5 µm).
Do ochrony przed zagrożeniami biologicznymi zalecane jest stosowanie gogli lub osłon twarzy spełniających odpowiednie wymagania w zakresie penetracji substancji chemicznych.
Środki ochrony oczu i twarzy chroniące przed czynnikami termicznymi
Podstawowym kryterium doboru sprzętu ochrony oczu i twarzy chroniącego przed czynnikami termicznymi jest wartość natężenia napromienienia występującego na stanowisku pracy. Jeżeli najwyższe chwilowe natężenie napromienienia jest niższe od 150 W/m2, to stosowanie sprzętu ochrony oczu i twarzy nie jest konieczne. Można go jednak zastosować w celu obniżenia ryzyka zawodowego. Jeżeli natężenie napromienienia mieści się w przedziale od 150 W/m2 do 700 W/m2, to należy zastosować okulary ochronne lub osłony twarzy. W przypadku, gdy najwyższe chwilowe natężenie napromienienia przekracza wartość dopuszczalną dla skóry – 700 W/m2, należy zastosować osłony twarzy. Dobierając sprzęt ochrony oczu [...]