Środki ochrony indywidualnej spawacza. Stan obecny i perspektywy rozwoju

Spawanie jest metodą łączenia znaną od wielu lat. Stale obserwuje się w niej postęp i rozwój. Istnieje zatem realna potrzeba ciągłego dbania o bezpieczne i higieniczne warunki pracy spawacza, które mogą zapewnić odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej.

Srodki-ochrony-indywidualnej-spawacza-Stan-obecny-i-perspektywy-rozwoju-fot-iStockfot. iStock

W dobie szybkiego rozwoju techniczno-ekonomicznego oczekuje się od pracowników zarówno jak największej wydajności pracy, nie umniejszając przy tym jakości jej efektów, jak i bezpieczeństwa osób zatrudnionych. Na wskazane zagadnienia ma wpływ wiele aspektów. Jednym z nich są środki ochrony indywidualnej [3], stosowane jako ostatnie w kolejności ze wszystkich środków służących ochronie pracownika przed zagrożeniami zidentyfikowanymi na miejscu pracy (pierwszeństwo mają środki ochrony zbiorowej). Zaznaczyć należy, że w przypadku, kiedy na stanowisku pracy występują dane zagrożenia, nieprawidłowy dobór środków ochronnych będzie negatywnie wpływał na wydajność pracy, jakość jej efektów oraz na bezpieczeństwo pracownika. Jako przykład można tu podać stanowisko pracy spawacza, który narażony jest na wiele zagrożeń. Używa on przez to licznych środków ochronnych, których nieprawidłowy dobór może wpływać niekorzystnie na aspekty wydajności, jakości i bezpieczeństwa pracy.

Zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu pracy

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.