Środki ochrony indywidualnej przeznaczone do prac na wysokości
Karta ewidencyjna przydziału ŚOI
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 917 – dz. X, rozdz. IX) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (t.j. w Dz.U. z 2017 r., poz. 894) mówią o tym, że pracodawca powinien prowadzić odrębnie dla każdego zatrudnionego kartę ewidencyjną przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży, a także obuwia roboczego. W tab. 1. podajemy przykład dla stanowiska pracy na wysokości.
Klasyfikacja środków ochrony indywidualnej
ŚOI kat. I (stosowane, gdy występuje mały poziom ryzyka) zaliczane są do środków o prostej konstrukcji i obejmują wyposażenie przeznaczone do ochrony przed: działaniami czynników mechanicznych, których skutki są powierzchniowe; środkami czyszczącymi o słabym działaniu i łatwo odwracalnych skutkach działania; zagrożeniami związanymi z manipulacją gorącymi przedmiotami, która nie naraża użytkownika na temperaturę wyższą niż 50°C lub też na niebezpieczne uderzenia; czynnikami atmosferycznymi, bez uwzględniania czynników wyjątkowych i ekstremalnych; słabymi uderzeniami oraz drganiami, które nie mają wpływu na istotne dla życia części organizmu i których skutki nie mogą spowodować nieodwracalnych uszkodzeń ciała; światłem słonecznym.
ŚOI kat. II (średni poziom ryzyka), to wyposażenie ochronne, które nie zostało objęte kategorią I i II. Przykładowo mogą to być ochronniki słuchu.
ŚOI kat. III (duży poziom ryzyka) są zaliczane do środków o z...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych