Środki ochrony indywidualnej przeznaczone do prac na wysokości
ŚOI chroniące przed upadkiem z wysokości zalicza się do środków ochrony indywidualnej o złożonej konstrukcji (III kat.). Stąd bezwzględnym wymogiem w razie stwierdzenia zagrożenia upadkiem jest wyposażenie pracowników w zabezpieczenia przeciwupadkowe i przeciwurazowe.

Środki ochrony indywidualnej powinny spełniać zasadnicze wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG, a także wymagania norm zharmonizowanych. Normy są opracowane i ustanowione przez jedną z europejskich organizacji normalizacyjnych – CEN, CENELEC, ETSI i dotyczą konkretnych rodzajów sprzętu. Rozporządzenie 2016/425 ustanawia wymagania w zakresie projektowania i produkcji środków ochrony indywidualnej. Dotyczy ŚOI, które mają być udostępniane na rynku w celu zapewnienia ochrony zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników. Rozporządzenie ustanawia także zasady dotyczące swobodnego przepływu środków ochrony indywidualnej w Unii Europejskiej.
Wszystkie wyroby wprowadzone do obrotu po 21 kwietnia 2019 r. muszą pozostawać w zgodności z wymogami wspomnianego rozporządzenia 2016/425. Wynika z tego, że producenci muszą uzyskać certyfikaty badania typu UE do dnia 21 kwietnia 2019 r. Zgodnie z zapisami rozporządzenia 2016/425 do środków ochrony indywidualnej zalicza się „wszystkie wyroby zaprojektowane i wyprodukowane do noszenia lub trzymania przez osobę, w celu ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń dla zdrowia lub bezpieczeństwa tej osoby oraz wymienialne elementy składowe środków mające zasadnicze znaczenie dla ich funkcji [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!