Wykorzystanie nowoczesnej techniki w procesie spawania. Tradycyjne stanowisko kontra stanowisko spawania laserowego
Całkowite zrobotyzowanie i zabudowanie stanowiska pracy spawacza może wyeliminować wiele zagrożeń powstających w procesie spawania. Przekonujemy, że warto inwestować w nową technologię, w połączeniu z nowoczesnymi metodami bezpieczeństwa.
Niezależnie od wielkości zakładu pracy i dziedziny w każdym występują lub mogą występować prace spawalnicze. Spawanie może być zarówno elementem procesu produkcyjnego, jak i może pojawiać się przy innych pracach. Odbywa się podczas np. prac remontowo-budowlanych na terenie zakładu pracy. Niezależnie od miejsca i rodzaju spawania są to prace powodujące wiele czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla pracownika.
Główne zagrożenia, które powstają przy procesie spawania, to:
- zagrożenie poparzeniem;
- szkodliwe działanie dymów spawalniczych (zagrożenia chemiczne i pyłowe);
- zagrożenie odpryskami spawalniczymi;
- uszkodzenia wzroku i skóry na skutek promieniowania nadfioletowego oraz podczerwonego;
- zagrożenie pożarem lub wybuchem;
- zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym przy spawaniu elektrycznym, związane z użytkowaniem spawarek i ich wyposażenia.
Akty prawne
Przy wykonywaniu robót spawalniczych należy przestrzegać wymagań BHP zawartych w obowiązujących aktach prawnych, do których należą m.in.:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003, nr 47, poz. 401) – Rozdział 16;
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. z [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!