Służba BHP w zakładzie pracy
Jak wygląda służba BHP w zakładzie pracy i kiedy można powierzyć jej zadania? Jaki jest zakres jej działań i uprawnienia?
Zagadnienia dotyczące tematu służba BHP w zakładzie pracy regulują przede wszystkim dwa, podane niżej, akty prawne:
- Kodeks pracy.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r., nr 109, poz. 704 ze zm.).
Obowiązek tworzenia służby BHP
Pracodawca ma obowiązek tworzenia służby BHP, jeżeli zatrudnia powyżej 100 pracowników (art. 237.11 k.p). Jeżeli zatrudnia on mniej niż 100 pracowników, może powierzyć wykonywanie zadań przysługujących służbie BHP osobom zatrudnionym, wyznaczonym do innych zadań. Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę. Może też zatrudnić w tej komórce pracownika służby BHP w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Pracodawca posiadający wymagane przeszkolenie, zgodnie z Kodeksem pracy (art. 237.11) oraz z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r., nr 180, poz. 1860 ze zm.), może sam wykonywać wspomniane zadania, jeżeli zatrudnia do 10 pracowników lub zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono na podstawie Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pr...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych