Ryzyko przedsiębiorstwa w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy
Zastosowanie zwyżki
Zastosowanie zwyżki zapewniłoby dostęp do miejsc, które nie były zabezpieczone rusztowaniem (balkonów). Dając jednocześnie możliwość dostosowania wysokości jej położenia względem balkonów oraz powodując, że użytkowanie innych środków ochrony przed upadkiem z wysokości. W tym również szelek bezpieczeństwa, nie byłoby już potrzebne. Pozwany jednak zaniechał takiego rozwiązania i przyjął, że najwłaściwszym środkiem ochrony będzie zastosowanie środków ochrony indywidualnej w postaci szelek bezpieczeństwa. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że zastosowanie szelek nie zmniejsza prawdopodobieństwa upadku z wysokości. Ma jedynie wpływ na jego ewentualne skutki. Gdyby pozwany używał tych szelek w momencie wypadku, to nie upadłby na ziemię, tylko na nich zawisnął, względnie doznając ogólnych obrażeń i potłuczeń o elementy konstrukcji.
Jeżeli już pozwany zdecydował się na takie rozwiązanie, to w myśl art. 2376 kp był zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest również obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz odpowiednio zadbać o ich konserwację oraz naprawę.
Ponadto, zgodnie z art. 2379 § 1 kp, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Używanie tychże środków stanowi również jeden z podstawowych obowiązków pracownika w świetle art. 211 ust. 4 kp. Obowiązek ten nie został [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!