Niesprawne rusztowanie przyczyną upadku z wysokości
Zgodnie z § 109 ust. 1 pkt Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), przed rozpoczęciem użytkowania rusztowania „powyżej 2 m wysokości” należy dokonać odbioru technicznego w trybie określonym w odrębnych przepisach. Tymi przepisami są obowiązujące przepisy w budownictwie, które to tę kwestię jednoznacznie regulują Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j.: Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm.).
Najważniejsze zapisy dotyczące obowiązków kierownika budowy w zakresie robót związanych ze stawianiem rusztowania zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003, nr 47, poz. 401), które wskazuje bezpośrednio na kierownika budowy jako osobę odpowiedzialną za dopuszczenie rusztowania do eksploatacji (§ 110). Tym samym obliguje go do przeprowadzenia komisyjnego przeglądu rusztowania i poświadczenia tego faktu przez sporządzenie protokołu odbioru technicznego rusztowania. Kierownik budowy, aby sprostać powyższym wymaganiom, powinien posiadać uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Bowiem ona odnosi się do rusztowań i deskowań, które to wynikają z Rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. 2006 nr 83 poz. 578).
To, za co odpowiada kierownik budowy, precyzują przepisy Prawa budowlanego (art. 21a i 22 oraz 23). Najbardziej istotne obowiązki kierownika, dotyczące budowy i eksploatacji rusztowań, wynikające z ustawy, to:
- przyjęcie kierowania budow...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych