Niesprawne rusztowanie przyczyną upadku z wysokości
Rusztowania, mimo że są konstrukcjami tymczasowymi, stanowią niezwykle ważne ogniwo w całym procesie budowlanym. Są miejscem pracy wielu osób. Dlaczego zatem tak często kierownicy budowy bagatelizują ich bezpieczny montaż?
W branży budowlanej jednym z krytycznych elementów wpływających na statystykę wypadków jest prowadzenie prac na wysokości. Wiele prac budowlanych wykonywanych jest z ustawionych do tego celu rusztowań. Przestrzeganie podstawowych zasad BHP przy montażu/demontażu rusztowań, a także ich użytkowaniu jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa prac budowlanych. Dotyczy to nie tylko nadzorowania własnych pracowników. W tym przypadku zasadne może się okazać sprawdzenie przestrzegania przepisów BHP przez podwładnych z firm zewnętrznych. Podstawy prawne, które mają zastosowanie w omawianej sprawie:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650);
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. nr 47, poz. 401);
- Rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. 2006, nr 83, poz. 578).
Analiza środków ochrony – rusztowania
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych