Rotacja a wydajność pracowników – co powinni mierzyć polscy producenci
Wśród elementów mających negatywny wpływ na poziom rotacji zagranicznych pracowników produkcyjnych przedstawiciele SOLANO Group wskazują najczęściej takie czynniki, jak:
- wyzwania związane z różnorodnościami kulturowymi,
- warunki pracy
- i warunki bytowe.
Spółka zarządza tym obszarem m.in. wykorzystując koordynatorów regionalnych, mówiących w językach ojczystych jej pracowników. Każdy z projektów SOLANO Group jest też analizowany pod kątem rotacji pracowników podczas cotygodniowych spotkań grup roboczych.
Odpowiednie zarządzanie poziomem rotacji pracowników wymaga uczciwości. Pozytywnie wpływa jednak na wydajność. Wychodzimy jednak z założenia, że warto ponieść dodatkowy wysiłek i, w miarę możliwości, pomóc naszym pracownikom produkcyjnym. Zapewnienie im odpowiedniej opieki, przy zachowaniu wysokiego poziomu empatii daje bardzo dobre rezultaty w redukcji poziomu rotacji. Jeśli dodamy do tego wysoką responsywność koordynatorów na wszelkie sygnały z ich strony, odpowiednie szkolenie i ergonomiczne miejsce pracy, mamy receptę na wzrost wydajności. Takie podejście sprawia, że na niektórych projektach jesteśmy wydajniejsi od konkurencji nawet o kilkadziesiąt procent, a nasi pracownicy z reguły wiążą się z nami min. na 2 lata. Przy czym z rekordzistami współpracujemy już dekadę – podsumowuje Ariel Sobczak.
Źródło: SOLANO Group