Roszczenia uzupełniające dochodzone przez pracownika przed Sądem Pracy
Jakie roszczenia uzupełniające przysługują pracownikowi wobec pracodawcy?
Pracownik może dochodzić:
- jednorazowego odszkodowania za uszczerbek majątkowy;
- zadośćuczynienia pieniężnego za uszczerbek niemajątkowy;
- renty.
Odszkodowanie może obejmować wszelkie koszty poniesione przez niego z powodu wypadku, w tym: koszty leczenia (np. leczenie poza publiczną służbą zdrowia, konsultacje specjalistów), koszty opieki sprawowanej przez osoby trzecie czy koszty przygotowania do innego zawodu, jeśli pracownik stał się inwalidą. Istotne jest, że koszty te muszą być uzasadnione, celowe i udokumentowane przez pracownika. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać odpowiedniej renty.
Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca wobec pracownika?
Przepisy prawa przewidują dwa reżimy odpowiedzialności:
- Na zasadzie winy „odpowiedzialność” jest odpowiedzialnością za zawinione i bezprawne działania lub zaniechania pracodawcy, z których szkoda wynikła, np. niedopełnienie obowiązków BHP. Jeśli pracodawca odpowiada na zasadzie winy, uniknie tej odpowiedzialności, jeżeli w procesie nie zostaną wykazane wszystkie przesłanki tej odpowiedzialności, np. jeśli nie będzie można przypisać pracodawcy winy, ponieważ dopełnił wszelkich ciążących na nim obowiązków, w tym w szczególności w zakresie BHP.
- Zasada ryzyka jest natomiast surowszym reżimem odpowiedzialności, niezależnym od winy, gdzie sam fakt wyrządzenia szkody przesądza w zasadzie o obowiązku jej napraw...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych