Roboty współpracujące. Wybrane zagadnienia
Robot przemysłowy
Robot przemysłowy jest w sensie definicji dyrektywy 2006/42/WE maszyną lub (najczęściej) maszyną nieukończoną. Wynika to z faktu, że roboty dostarczane są zwykle bez ogrodzeń separujących oraz wyposażenia dodatkowego, po połączeniu z którym uzyskują dopiero właściwości, które mogą być w pełni ocenione, a ewentualne wynikające z nich ryzyko zredukowane. Roboty pracują też w zespołach rozmaitych maszyn, w szczególności współpracują z innymi robotami, oraz ostatnio również bezpośrednio z ludźmi.
Projektując zrobotyzowane stanowiska produkcyjne, należy być przygotowanym do budowy i wprowadzenia do obrotu lub użytkowania zespołu maszyn. Wynika to z faktu, że robot w warunkach przemysłowych w zasadzie nigdy nie pracuje sam. Towarzyszą mu: system transportu bliskiego, urządzenia spawające lub zgrzewające, sprężarki, zasilacze hydrauliczne, prasy i wiele innych maszyn. Niekiedy są to układy bardzo złożone. W szczególności kiedy robot współpracuje z innymi robotami.
Kryteria kwalifikacji
Aby przejść do oceny ryzyka zespołu maszyn z robotem lub robotami, przypomnijmy kryteria kwalifikacji kilku znajdujących się w bezpośredniej bliskości maszyn do zespołu. W przypadku grupy jednostkowych maszyn lub maszyn nieukończonych, która ma być uznana za zespół maszyn, muszą zostać spełnione wszystkie poniższe kryteria:
- jednostki składowe zostały ze sobą zestawione w celu spełniania wspólnej funkcji, na przykład produkcji danego produktu;
- są one połączone w funkcjonalny sposób, tak aby działanie każdej z jednostek miało bezpośredni wpływ na działanie pozostałych jednostek lub zespołu jako całości, w związku z czym niezbędne jest przeprowadzenie oceny ry...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych