Roboty współpracujące. Wybrane zagadnienia
Postęp techniczny poszerza wciąż obszar potencjalnego zastosowania robotów przemysłowych. Istotne jest, że mechanizmy ochrony osób w ramach czwartej rewolucji przemysłowej umożliwiają integrację ludzi z maszynami. Czy rzeczywiście roboty współpracujące mogą integrować się z pracownikami?
Poszukiwanie ciągłego wzrostu produktywności w zakładach przemysłowych powoduje konieczność ciągłej automatyzacji i robotyzacji środowiska hali produkcyjnej. Z racji tego, że rozmaite czynności produkcyjne wymagają różnego zaangażowania manualnego w połączeniu z obserwacją przetwarzanego lub montowanego detalu, nie w każdym wypadku robotyzacja jest oczywiście opłacalna, a nawet możliwa. Problemem jest również umieszczenie w tej samej przestrzeni roboczej lub w sąsiednich obszarach ludzi i maszyn, jakimi są roboty współpracujące.
Roboty współpracujące - interakcje
W zależności od sytuacji możliwe są następujące przypadki (strategie) interakcji. Tradycyjne roboty, które muszą być w ciągu całego czasu pracy odseparowane od człowieka, przy czym nie musi to wynikać jedynie z konstrukcji i zabezpieczeń samego robota, lecz głównie z charakteru procesu technologicznego (spawanie, szlifowanie, użycie lasera mocy, przenoszenie masywnych lub ostrych detali itd.). A zatem zagrożenia związane z narzędziem trzymanym w chwytaku robota mogą stanowić czynnik decydujący o konieczności fizycznej separacji robot – człowiek, a nie tylko słabość technologiczna rozwiązań bezpieczeństwa. Mamy wówczas do czynienia z sytuacją, że narzędzia i detale są dostarczane do ściśle wydzielonej przestrzeni roboczej. Robot jest uruchamiany i tak długo, aż nie zakończy się realizacja określonej liczby cykli roboczych, obszar roboczy pozostaje odizolowany (zaryglowany). Z reguły osłony oraz wygrodzenia są masywne i często mają ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych