Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Czy roboty zabiorą nam pracę?

W ostatnich latach rozwój rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję gwałtownie postępuje. Roboty są coraz częściej wykorzystywane przez zakłady pracy. Dane raportu A.T. Kearney pokazują, że już 34 proc. przedsiębiorstw funkcjonujących na Zachodzie i aż 54 proc. firm w Stanach Zjednoczonych korzysta z pomocy takich nowoczesnych rozwiązań.

Zgodnie z Międzynarodową Federacją Robotyki, Polska przoduje w eksploatacji maszyn w przedsiębiorstwach. Liczba robotów na polskim rynku stale się zwiększa. To budzi obawy u niektórych pracowników, że w zautomatyzowanym świecie wkrótce zabraknie dla nich pracy. Czy mają ku temu powody?

Komentarz Ewy Gawrysiak, Sales and End Use Marketing Manager CEE TenCate Protective Fabrics, ekspertki Koalicji Bezpieczni w Pracy:

Dane GUS wyraźnie pokazują, że ponad 60 proc. wypadków przy pracy wynika z nieprzestrzegania przepisów BHP przez pracowników. Są oni nieświadomi niebezpieczeństw lub je lekceważą. Dzięki maszynom możemy usprawnić wykonywanie pracy, a przede wszystkim znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pracujących. Myślę tu głównie o branżach, w których czynności mają powtarzalny schemat oraz wiążą się z używaniem siły i precyzji. Mamy teraz dostęp do nowoczesnych centrów dystrybucji posiadających zmechanizowane narzędzia służące do transportu, sortery oraz inne akcesoria logistyczne, które zwiększają produktywność. Roboty nie zastąpią jednak człowieka – maszyny zmienią wyłącznie sposób pracy pracownika, który nadal będzie w obowiązku przestrzegać zasad BHP. Za sprawą procesu robotyzacji pracownicy przejmą prace koncepcyjne – wymagające kreatywności i logicznego myślenia, których nie zastąpi robot.

Mając na uwadze korzyści jakie daje robotyzacja, mamy również świadomość niebezpieczeństw, które nie zostaną całkowicie zniwelowane dopóki człowiek ma bezpośredni kontakt z maszynami. Z tego powodu wprowadzane są do zakładów różnorakie zabezpieczenia. Są to na przykład wydzielone strefy i możliwość odcięcia dostawy prądu, a także czujniki wykrywające ruch. Przy ich pomocy możliwe jest monitorowanie martwych punktów i w następstwie niwelowanie wypadków z udziałem człowieka lub wózków widłowych. Zapewniane są także wszelkie nowoczesne akcesoria ochronne, jak hełmy, okulary, amortyzatory czy kombinezony. Nowe technologie mogą również być pomocne w edukowaniu pracowników na temat bezpiecznych warunków pracy. Dzięki temu pośrednio zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji przy obsłudze maszyn.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Przeczytaj również: Roboty współpracujące. Wybrane zagadnienia

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.