Rękawice ochronne przy zagrożeniu wysoką temperaturą oraz prądem elektrycznym
Kategorie rękawic
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej dzieli ŚOI na 3 kategorie.
Kategoria I
Rękawice robocze stosowane wyłącznie w przypadku minimalnego ryzyka. Proste modele rękawic chroniące przed ryzykiem niskiego stopnia – użytkowanie tej kategorii rękawic poprawia głównie komfort pracy, a ich stosowanie nie jest uzależnione od wyników badań w specjalnych jednostkach badawczych. W związku z tym testami i wydawaniem certyfikatów mogą zajmować się sami producenci we własnym zakresie. Rękawice z tej kategorii chronią przed powierzchownym uszkodzeniem naskórka, temperaturą nieprzekraczającą 50°C oraz przed środkami chemicznymi o delikatnym działaniu (np. środkami czyszczącymi) lub dłuższym kontaktem z wodą. Do tej grupy należą: większość zwykłych rękawic roboczych, rękawice do prac gospodarczych, domowych, w ogrodzie, sprzątania itp. Rękawic z tej kategorii nie zaleca się stosować w środowisku przemysłowym. Rękawice należące do kategorii I muszą spełniać wymagania normy PN-EN 420.
Kategoria II
Rękawice ochronne stosowane w przypadku średniego ryzyka. Należą do nich głównie rękawice najczęściej spotykane w różnorakich gałęziach przemysłu i przy większości prac przemysłowych:
- chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi (rękawice do ogólnego użytku, wymagające dobrej odporności na przecięcia, przebicia i tarcie; PN-EN 388),
- chronią przed chemikaliami,
- chronią przed zimnem i ciepłem (do 100°C).
Do rękawic ochronnych kategorii II zaliczamy: rękaw...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych