Rażenie prądem elektrycznym przyczyną śmiertelnego wypadku przy pracy w wykopie
Wpływ alkoholu na organizm
Początkowo sądzono, że zagrożenie pojawia się, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza wartość 0,8‰. Następnie pojawiły się opinie, że ryzyko spowodowania wypadku istnieje już wówczas, gdy koncentracja alkoholu we krwi przekracza 0,3-0,5‰. Wówczas zaobserwowano obniżenie poziomu percepcji i koordynacji ruchów oraz spowolnienie czasu reakcji przy koncentracji poniżej 0,5‰.
Alkohol we krwi znacznie zmniejsza szybkość reakcji; ogranicza pole widzenia; powoduje błędną ocenę odległości i szybkości; pogarsza koordynację ruchów (trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności naraz); powoduje obniżenie koncentracji (trudno jest skupić myśli i uwagę na skomplikowanym zajęciu); pogorszenie wzroku (występują problemy z dostrzeganiem szczegółów).
Nie można wykluczyć w 100%, że etanol we krwi nawet poniżej < 0,2‰ nie ma wpływu na zaistnienie wypadku. Zawartość alkoholu we krwi pobranej ze zwłok krótko po zgonie odpowiada zawartości, jaka była w chwili śmierci. W pierwszych dwóch dniach po śmierci zawartość alkoholu we krwi zwłok zwykle (ale nie zawsze) spada przeciętnie o 5-6%. Według Weiniga po 24 godzinach może się obniżyć nawet o 10%. W ciągu dalszych dni spadek ten bywa jeszcze znaczniejszy i może osiągać czwartego dnia 20-25%. Są to oczywiście dane przecięte. Dlatego też należy z nich korzystać bardzo ostrożnie (stosując zasadę „w razie wątpliwości na korzyść zainteresowanego”). Ważne jest to, że w ciągu pierwszych czterech dni po śmierci, zanim nie rozpoczął się wyraźny proces rozkładu gnilnego, zawartości alkoholu ulegają zmniejszeniu, a nie powiększeniu.
Prace budowlane
Zasady zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy podczas ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych