Zagrożenia wybuchem i pożarem pochodzące od pyłów przemysłowych
Wybuchy fizyczne i chemiczne
Wybuchy dzielimy na fizyczne i chemiczne. Fizyczne, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą od zjawiska fizycznego jako źródła energii, natomiast chemiczne powstają w efekcie reakcji egzotermicznej. Dzielimy je na homogeniczne lub wybuchy heterogeniczne. W przypadku wybuchu homogenicznego brak jest granicy między utleniaczem a paliwem, co skutkuje jednoczesną eksplozją całej mieszaniny.
Wybuchy heterogeniczne charakteryzują się głównie rozdziałem strefy reakcji od strefy niereagującej, czyli płomień stanowi granicę między strefami. Jeżeli płomień przemieszcza się przez atmosferę palną z prędkością poddźwiękową, mamy do czynienia z deflagracją. Podczas wybuchu temperatura dochodzi nawet do 2726°C. Drugim rodzajem wybuchu heterogenicznego jest detonacja. W tego rodzaju wybuchu granica spalania przemieszcza się z szybkością 1400-3000 m/s. Jeżeli chodzi o pyły to prędkość detonacji osiąga nawet prędkość 8000 m/s.
W detonacjach występuje zjawisko wyprzedzania strefy reakcji przez falę ciśnienia.
WAŻNE
Jak pokazują dane historyczne, obróbka drewna, produkty drzewne, działalność rolnicza i produkcja żywności stanowią dużą część ogółu pożarów i wybuchów. Od 2017 roku drewno i produkty drzewne stanowiły od 21% do 31% incydentów, podczas gdy działalność rolnicza i produkcja żywności – od 33% do 45%.
Klasyfikacja stref zagrożonych wybuchem
Wyznaczeni...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych