Pyły
Pyły są jednym z głównych czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy. Szkodliwe działanie pyłów na organizm człowieka może być przyczyną wielu chorób, w tym pylicy płuc i nowotworów. Przybliżamy najważniejsze obowiązki pracodawcy.
Podstawowymi źródłami emisji pyłów są procesy technologiczne. Do najbardziej pyłotwórczych procesów technologicznych należą: szlifowanie, mielenie, kruszenie, przesiewanie, transport i mieszanie ciał sypkich. Pyły stanowią jeden z głównych czynników szkodliwych, występujących w środowisku pracy. Szkodliwe działanie pyłów na organizm człowieka może być przyczyną wielu chorób – w tym pylicy płuc i nowotworów. Zgodnie z Kodeksem pracy na wszystkich stanowiskach pracy należy prowadzić działania zmierzające do skutecznego ograniczania lub eliminowania ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na czynniki szkodliwe, w tym również na pyły. Zapewnienie skutecznego ograniczania lub eliminowania ryzyka zawodowego, wynikającego z narażenia na pyły, wymaga:
- określenia rodzaju, stężenia i innych podstawowych parametrów pyłów emitowanych do środowiska pracy,
- dokonania oceny narażenia pracowników na szkodliwe działanie pyłów występujących w środowisku pracy,
- przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego pracowników narażonych na szkodliwe działanie pyłów występujących w środowisku pracy,
- zastosowania odpowiednich środków ochrony zbiorowej przed zapyleniem, umożliwiających eliminację zanieczyszczeń powietrza ze środowiska pracy, a jeżeli nie jest to możliwe – zastosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej.
Rodzaj skutków działania pyłów jest uzależniony przede wszystkim od:
- rodzaju wchłanianego pyłu,
- stężenia pyłu,
- czasu ekspozycji pracownika,
- rozdrobnienia cząstek,
- struktury krystalicznej,
- składu chemicznego,
- rozpuszczalności pyłu w płynach ustrojowych, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!