Przyczyna wewnętrzna czy zewnętrzna? Wypadek przy pracy – odpowiedź na pytanie Czytelnika
W jaki sposób sklasyfikować wypadek, który miał miejsce w godzinach pracy? Czy schorzenie wewnętrzne wyklucza uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy?
Zostałem zatrudniony w zakładzie pracy na umowę zlecenie na czas określony. Kilka dni przed rozwiązaniem umowy skierowano mnie do prac rozładunkowych − wyładowywania pakunków z samochodu dostawczego.
Informowałem wcześniej moich przełożonych, że mam stwierdzoną przepuklinę pachwinową prawostronną z zalecaną operacją. W związku z tym nie mogę podnosić oraz przenosić większych ładunków niż te o masie do 5 kg. Większość rozładowywanych przeze mnie paczek miała masę przekraczającą wspomniane 5 kg. Stan mojego zdrowia w wyniku wysiłku fizycznego gwałtownie się pogorszył. Zostałem odwieziony do Centrum Medycznego, gdzie leczyłem się już wcześniej na przepuklinę. W karcie wypadku, sporządzonej przez inspektora ds. BHP, nie uznano opisanego wyżej zdarzenia za wypadek przy pracy. Gdyż według tego zapisu nie wystąpiła tutaj przyczyna zewnętrzna urazu, którego doznałem. W karcie wypadku stwierdzono, że przyczyną zdarzenia było schorzenie samoistne, umiejscowione wewnątrz mojego organizmu – czyli przyczyna wewnętrzna. Nie zgodziłem się z tą opinią. Czy miałem rację?
Definicję wypadku przy pracy podaje art. 3.1. Ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. w Dz.U. z 2017, poz. 1773 ze zm.): „Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą”.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych