Ochrona radiologiczna współcześnie. Ochrona pracowników medycznych i pacjentów

Ochrona radiologiczna pracowników medycznych i pacjentów

Ochrona radiologiczna to rozbudowany system złożony z wielu elementów. Zaliczamy do nich m.in.:

  • warunki techniczne,
  • warunki organizacyjno-prawne, czyli otrzymane zezwolenia i uprawnienia,
  • szkolenia pracowników,
  • nadzór nad personelem narażonym na promieniowanie,
  • zapewnienie właściwych środków ochrony i sprzętu medycznego,
  • przyrządy dozymetryczne,
  • kontrola dawek indywidualnych pracowników,
  • testy kontroli jakości urządzeń,
  • przestrzeganie zasady ALARA,
  • współpraca i nadzór innych jednostek sanitarnych (Sanepid).

Ochrona radiologiczna pacjentów

Szczególną rolę w ochronie radiologicznej pacjentów odgrywa zasada ALARA, którą należy się kierować przy planowaniu i organizowania pracy. W przypadku diagnostyki radiologicznej zasada ta polega na zmniejszeniu dawki, na jaką jest narażony pacjent, do takiego momentu, w którym nie traci się wartościowej informacji diagnostycznej. Jeżeli chcemy obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia skutków somatycznych i genetycznych, to musimy ograniczyć zbędne promieniowanie, stosując środki ochrony.

Ważne są również wymagania dotyczące sprzętu i organizacji pracowni radiologii zabiegowej, które mają na celu skrócenie zabiegu i czasu emisji promieniowania. Wymagania te wynikają z ogólnych zasad GMP/GCP (ang. good medical/clinical practices) i zasad ochrony pacjenta przed nieuzasadnioną dawką promieniowania jonizującego oraz środka kontrastującego.

Jeśli wyposażenie radiologiczne nie spełnia wymagań optymalizacji (a więc jest niezgodne z zapisami dyrektywy unijnej 97/43/ EURATOM), to należy liczyć się z roszczeniami pacjenta wynikającymi z „narażenia na nieuzasadnioną dawkę promieniowania lub środka kontrastującego”.

Sposoby ochrony pacjentów

Dawkę promieniowania należy dostosować do rodzaju badania, budowy fizycznej pacjenta, stosowanej techniki i sprzętu medycznego. Pacjent w gabinecie rentgenowskim powinien być bezwzględnie chroniony. Do sposobów ochrony badanego zaliczymy:

  • Czynności i procedury obowiązujące pracowników medycznych po to, żeby wykonywane badanie było czytelne i użyteczne dla diagnostyki, bez konieczności powtórzeń.
  • Różnego rodzaju osłony – stałe (ściany, kabiny), ruchome (głowice, kolimatory), osobiste (fartuchy z gumy ołowiowej, okulary).
  • Stosowanie zasady ALARA, która oznacza minimalizowanie ekspozycji pacjentów na promieniowanie jonizujące do możliwie najniższego poziomu, który jest uzasadniony medycznie. Oznacza to, że należy stosować techniki obrazowania i leczenia, które generują jak najmniejszą dawkę promieniowania, nie naruszając przy tym jakości diagnostyki lub leczenia.
  • Dostosowanie dawki promieniowania do indywidualnych potrzeb diagnostycznych lub terapeutycznych pacjenta. Dawkę promieniowania należy dobierać w zależności od wieku, płci, masy ciała i innych czynników związanych z pacjentem.
  • Stosowanie odpowiednich tarcz ochronnych podczas wykonywania badań obrazowych w celu zminimalizowania ekspozycji na promieniowanie dla obszarów ciała, które nie są obiektem badania.
  • Stosowanie technik obrazowania o niskiej dawce promieniowania, takich jak cyfrowa radiografia lub tomografia komputerowa o niskiej dawce, może pomóc w zmniejszeniu całkowitej dawki promieniowania dla pacjenta.
  • Zoptymalizowanie parametrów badania takich jak napięcie, prąd i czas ekspozycji w taki sposób, aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu przy minimalnej dawce promieniowania.
  • Odpowiednio przeszkolony w zakresie zasad ochrony radiologicznej pacjentów i stosowania odpowiednich technik optymalizacyjnych personel medyczny wykonujący badania obrazowe lub zabiegi radioterapeutyczne.
  • Regularne monitorowanie i ocenianie dawki promieniowania, której pacjent jest narażony podczas badania lub terapii, aby zapewnić, że jest ona zgodna z zasadą ALARA.
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.