Promieniowanie elektromagnetyczne
Promieniowanie to jeden z trzech, obok przewodnictwa i konwekcji, sposobów przenoszenia energii. Odbywa się on poprzez emisję fal elektromagnetycznych albo cząstek ze źródła promieniotwórczego. Źródła promieniowania elektromagnetycznego dzielą się na naturalne i sztuczne. Pytamy, czy promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla człowieka?
Promieniowanie elektromagnetyczne stanowią rozchodzące się w przestrzeni zaburzenia pól elektrycznego i magnetycznego – co wynika bezpośrednio z praw Maxwella. Linie sił obu sprzężonych pól są do siebie prostopadłe. Są one również prostopadłe do kierunku rozchodzenia się fali. Widmo fal elektromagnetycznych rozciąga się od fal radiowych (długich) do promieniowania γ (gamma). Interesować nas będzie tutaj promieniowanie niejonizujace, czyli takie, gdzie zjawisku pochłaniania fali elektromagnetycznej nie towarzyszy efekt jonizacji ośrodka, w którym rozchodzi się fala.
Pola i promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu częstotliwości 0 Hz-300 GHz
Zagadnienie to ma szczególne znaczenie dla pracowników, którzy z racji wykonywania czynności zawodowych przebywają w obszarze występowania silnych pól elektromagnetycznych. Trzeba podkreślić, iż powinny być tutaj stosowane techniczne i organizacyjne metody ograniczania ekspozycji, m.in. ekranowanie pól, a także oznakowanie obszarów występowania silnych pól elektromagnetycznych (rys. 1). Pola i promieniowanie elektromagnetyczne na stanowiskach pracy charakteryzowane są jednocześnie przez następujące wielkości:
- widmo częstotliwości: f [Hz],
- natężenie pola magnetycznego o ogólnym działaniu na organizm człowieka (w zakresie częstotliwości od 0 Hz do 3 GHz): H [A/m],
- natężenie pola elektrycznego o ogólnym działaniu na organizm czło...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych