Zagrożenia spowodowane przez prąd elektryczny
- I kategoria użytkowania – badanie okresowe co 6 miesięcy,
- II kategoria użytkowania – badanie okresowe co 4 miesiące,
- III kategoria użytkowania – badanie okresowe co 2 miesiące.
Przedstawione wyżej czasookresy badań okresowych należy skrócić o połowę dla elektronarzędzi pracujących w warunkach zwiększonego niebezpieczeństwa uszkodzenia mechanicznego, podczas użytkowania elektronarzędzia w pomieszczeniach wilgotnych lub silnie zapylonych. Dysponent elektronarzędzia powinien prowadzić kartotekę jego pomiarów elektrycznych. Powinny być w niej wymienione przede wszystkim badania bieżące z datą ich przeprowadzenia oraz imienne wskazanie wykonującego badanie. To samo będzie dotyczyło badania okresowego, w którym powinny się znaleźć data badania i wskazanie imienne osoby wykonującej badanie. Dysponent narzędzia ręcznego z napędem elektrycznym powinien prowadzić rejestr przeglądu jego stanu technicznego. Powinna się znaleźć w tym rejestrze informacja o zaistniałych awariach i uszkodzeniach.
Działanie prądu elektrycznego na organizm ludzki
Najbardziej niebezpieczny jest dla człowieka prąd przemienny o częstotliwości 50-60 Hz. Stwierdzono, że ludzie są mniej wrażliwi na działanie prądu stałego niż przemiennego. Dotyczy to natężeń do 20 mA. Objawy działania prądu przemiennego 50-60 Hz na człowieka przy przepływie na drodze „ręka–ręka” lub „noga–ręka” (wartość skuteczna prądu w mA):
- 0-0,5 prąd niewyczuwalny,
- 0,6-1,6 prąd wyraźnie wyczuwalny (swędzenie, łaskotanie),
- 1,6-3,5 cierpnięcie dłoni i przegubów, lekkie sztywnienie rąk,
- 3,5-15 silne sztywnienie rąk, ból przedramion, skurcze dłoni i drżenie rąk. Przy wzroście wartości prądu coraz silniejsze skurcze mięśni palców i ramion. Zaciskanie [...]