Ergonomia na stanowisku pracy pracownika magazynu
Pracownik magazynu wykonuje pracę fizyczną, a jego stanowisko pracy charakteryzuje się występowaniem dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Jak powinna wyglądać praca magazyniera, aby była jak najbardziej ergonomiczna?
Rozwój gospodarczy, przede wszystkim przemysłu, ale również sfery handlu powoduje ciągły wzrost roli instytucji, wydawałoby się w XXI wieku, nieco przestarzałej – magazynu. Jest to ze względu na coraz większe znaczenie logistyki wspieranej intensywną komputeryzacją zjawisko co najmniej dziwne. Bo przecież magazyny nie przetwarzają żadnego materiału, nie wprowadzają żadnej wartości dodanej i wreszcie nie przynoszą żadnego zysku. Wydawać by się więc mogło, że w przeciwieństwie do ubiegłego systemu społeczno-gospodarczego, gdzie wobec powszechnych braków na rynku istnienie wypełnionego magazynu oznaczało ciągłość produkcji, dzisiaj magazyny powinny być niepotrzebne.
Trzeba jednak pamiętać, że obecnie asortyment wyrobów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo jest z reguły bardzo szeroki, ale produkowany w stosunkowo krótkich seriach dostosowanych do aktualnych, konkretnych potrzeb rynku. W takiej sytuacji konieczne jest posiadanie wcale niemałego zapasu materiałów i półproduktów – nie w postaci ilości, ale rodzaju. Pozwoli to z kolei na szybką reakcję na zapotrzebowanie i możliwość natychmiastowego przejścia do wytwarzania innego produktu.
Centra dystrybucyjne
Rozpatrując potrzeby handlu, widać, że sytuacja wygląda trochę inaczej – sieci sprzedaży dysponują tzw. centrami dystrybucyjnymi, które nie są niczym innym jak wielkimi magazynami. Na ich terenie odbywa się „przepakowywanie” towarów dostarczanych w ilościach hurtowych przez producentów na pojedyncze palety czy kontenery wysyłane do [...]