Praca w laboratoriach
Co zrobić, by praca w laboratorium była bezpieczna? Pracodawca musi spełnić wszystkie wymagania organizacyjne, techniczne i prawne związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pracownicy powinni przestrzegać procedur bhp oraz dobrej praktyki laboratoryjnej.
Pracownik laboratorium przeprowadza rutynowe lub specjalistyczne badania bądź testy zgodnie z odpowiednimi normami. Określa właściwości chemiczne i fizyczne, skład substancji stałych, ciekłych lub gazowych dla celów badawczych, diagnostycznych, naukowych, kontroli jakości, kontroli procesów. Bada próbki wytwarzanych produktów w celu stwierdzenia zgodności z normami.
Rodzaje laboratoriów
W Polsce nie ma dokładnej klasyfikacji laboratoriów. Umownie, ze względu na rodzaj wykonywanych w nich prac, możemy je podzielić na następujące grupy:
- podstawowe, diagnostyczne (analityczne, biochemiczne, hematologiczne, serologiczne),
- mikrobiologiczne,
- specjalistyczne,
- naukowe, badawcze, kliniczne,
- przemysłowe, chemiczne, zakładowe.
Laboratoria to zazwyczaj kompleks pomieszczeń, które służą do wykonywania określonej pracy, przygotowywania odczynników do prac, zmywania czy sterylizacji, a także magazynowania odczynników. Należą do nich także przynależne do nich pomieszczenia socjalne dla pracowników.
Pracownik laboratorium - zadania
Pracownik laboratorium to osoba wykonująca badania laboratoryjne rutynowe (określanie właściwości chemicznych i fizycznych różnych substancji, diagnostyka laboratoryjna) lub w ramach prowadzonej działalności badania eksperymentalne czy innowacyjne. Do pracy dopuszczany jest pracownik z odpowiednim wykształceniem (technik chemik, inżynier chemik, diagnosta laboratoryjny, mikrobiolog, biotechnolog). Jest to [...]