Praca zdalna na forum Rady Ochrony Pracy
Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko z grupą najbliższych współpracowników wzięła udział w forum Rady Ochrony Pracy, które odbyło się w trybie wideokonferencji 18 marca 2021 r. Głównym tematem były organizacyjne, ergonomiczne i zdrowotne aspekty pracy zdalnej.
Podczas forum Rady Ochrony Pracy przyjęto stanowisko w sprawie wypłaty świadczeń pracowniczych (w tym wynagrodzeń za pracę) w latach 2018-2020 oraz w okresie pandemii COVID-19 od marca 2020 r. Rada zaleciła w nim m.in.:
- utrzymanie w 2021 r., jako jednego z priorytetów działań Państwowej Inspekcji Pracy, badania przestrzegania przepisów o czasie pracy oraz o wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,
- kontynuowanie sprawdzania przez PIP przestrzegania rozwiązań prawnych wprowadzonych przepisami tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony pracy,
- a także priorytetowe badanie skarg pracowniczych dotyczących niewłaściwego wypłacania świadczeń ze stosunku pracy.
Organizacyjne, ergonomiczne i zdrowotne aspekty pracy zdalnej
Wiodącym tematem posiedzenia były organizacyjne, ergonomiczne, a także zdrowotne aspekty pracy zdalnej. Materiały na temat oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy zdalnej oraz zasad organizacji pracy zdalnej przy komputerze przedstawiły dr inż. Zofia Pawłowska i dr hab. med. Joanna Bugajska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego. Z kolei dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Anita Gwarek omówiła stan prac nad przygotowaniem przepisów, które unormowałyby zagadnienie pracy zdalnej w Kodeksie pracy.
[...]