Praca w trudnych warunkach atmosferycznych w budownictwie
Praca na zewnątrz
Budowlane stanowiska pracy w większości usytuowane są na zewnątrz pomieszczeń. Powinny one być tak zorganizowane, aby pracownicy budowlani byli chronieni przed zagrożeniami związanymi z warunkami atmosferycznymi, w tym przed opadami, zbyt niską/wysoką temperaturą czy silnym wiatrem i spadającymi przedmiotami.
Praca na otwartej przestrzeni, zwłaszcza zimą, np. w budynku w stanie surowym wymaga stosowania specjalnej odzieży ciepłochronnej. Odzież ta dzieli się na odzież chroniącą przed zimnem, przeznaczoną do pracy w temperaturze poniżej 5°C, a także odzież chroniącą przed chłodem, przeznaczoną do pracy w temperaturze do -5°C.
Robotnikom wykonującym prace budowlane w wolnej przestrzeni należy zapewnić również pomieszczenia, w których ogrzeją się lub zmienią odzież. Temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16°C. Gdy nie jest to możliwe, powinno być zapewnione odpowiednie urządzenie jako źródło ciepła.
Praca latem
Z kolei latem pracownicy budowlani są narażeni na dużą ekspozycję na słońce, która może powodować uszkodzenia skóry, w tym oparzenia słoneczne, pęcherze i starzenie się skóry, a także może zwiększać ryzyko raka skóry. Wymaga się, aby unikać niepotrzebnego narażenia, np. poprzez noszenie koszul z długimi rękawami, nakrycia głowy czy luźnych ubrań o bliskim splocie oraz aby pracownicy mieli przerwy na odpoczynek, najlepiej w cieniu, lub wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia.
Przy pracach na zewnątrz obiektu, gdy temperatura [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!