Zabezpieczenie pracy w pojedynkę
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy w pojedynkę? W artykule przedstawiamy rozwiązania technologiczne, które zwiększają bezpieczeństwo podczas samodzielnej pracy.
Praca w pojedynkę dotyczy wielu osób, a pandemia tylko zwiększyła tę liczbę. Powody są ekonomiczne i praktyczne. Zapewnienie wsparcia drugiego pracownika jest nie tylko kosztowne, ale i nieefektywne, ponieważ najczęściej nie pełni on żadnej dodatkowej funkcji. Jednocześnie skala zagrożeń jest tu bardzo różna – od poważnych, gdzie ryzyko urazu jest wysokie, do niskich, gdzie szanse na wypadek są minimalne. Warto zwrócić uwagę, że przy pracy w pojedynkę nie chodzi tylko o urazy. Zagrożenia mogą być bardziej wyszukane, jak np. gazy lub opary, ale mogą też być prozaiczne i wynikające ze stanu zdrowia pracownika, jak np.: zawał, udar czy atak epilepsji. Dla osoby, która jest sama, większość zdarzeń jest potencjalnie groźniejszych, ponieważ nie może ona liczyć na szybką pomoc. I właśnie powiadomienie o zagrożeniu oraz szybka pomoc są tu kluczem. Tylko jak je zapewnić?
Systemy bezpieczeństwa osób pracujących w pojedynkę
Większość stosowanych od lat prostych procedur jest nieefektywnych lub bardzo kosztownych. Możemy nakazać pracownikom zgłaszać się co godzinę do kierownika. Problem w tym, że kierownik nie będzie wtedy robił nic innego tylko pilnował pracowników i czasu zgłoszenia, a i tak godzina to w przypadku zawału, udaru lub poważnego zdarzenia zbyt długo. Oczywiście trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie takiego człowieka szukać. Moglibyśmy zastosować monitoring kamer, ale to także oznacza pełne zaangażowanie [...]