Ergonomia prac biurowych
Ograniczenie emisji światła niebieskiego
A zatem celowe jest znalezienie podczas pracy wieczorem i w nocy (zwłaszcza przed snem) kompromisu pomiędzy ilością światła konieczną do naszego pobudzenia, ale jednocześnie nie powodującą znaczącego obniżenia poziomu melatoniny. Można to osiągnąć poprzez ograniczenie ilości światła niebieskiego. A praktycznie? Można zakupić monitor z hardware’owo obniżoną emisją światła niebieskiego. Można skorzystać ze specjalnych programów „przełączających” jakby tryb barwy ekranu z normalnego na lekko zażółcony, można wreszcie użyć w tym celu odpowiedniej (sterowanej porą dnia) opcji systemu operacyjnego (dotyczy to nie tylko komputerów, ale także tabletów i smartfonów).
Jak się okazuje zresztą, melatonina ma jeszcze kilka innych zalet, a wśród nich działanie antyoksydacyjne (wymiatacz wolnych rodników) czy przeciwnowotworowe (wzrost ryzyka nowotworu po latach pracy w nocy). Warto także wspomnieć, że wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Medycyny Pracy wskazują, że osoby używające przed samym snem drugiego, najważniejszego po komputerze narzędzia pracy nie tylko biurowej, a mianowicie smartfonu, gorzej śpią.
WAŻNE
Długotrwałe trzymanie laptopa na udach wymusza silne pochylenie tułowia. Mogą pojawić się przy tym bóle pleców i szyi. Kontakt dolnej części maszyny z ubraniem może spowodować również przegrzanie komputera i doprowadzić do poparzenia danej osoby.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych