Potencjał i potrzeby pracowników 50+
W Europie panuje obecnie trend starzejącego się społeczeństwa, który rodzi nowe wyzwania na rynku pracy. Według danych GUS z 2021 roku, osoby w wieku 50 lat i więcej stanowiły 38 proc. całego społeczeństwa w Polsce. Z roku na rok ta wartość się zwiększa. W porównaniu do 2001 roku osób 50+ jest o ponad 9 p. p. więcej. Dane te pokazują jak ważna jest aktywizacja tej grupy wiekowej na rynku pracy w celu zapobiegania kryzysowi gospodarczemu.
Lojalna i zaangażowana grupa pracowników
Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia”, 39 proc. osób powyżej 50 lat zamierza pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 60 proc. z nich chciałaby zostać w obecnej firmie, na tym samym stanowisku. Większość z ankietowanych pracuje w tym samym przedsiębiorstwie już powyżej 20 lat (39 proc.). To pokazuje jak lojalna jest ta grupa pracowników. Wg badania pracodawcy cenią ich za skrupulatność, zaangażowanie, stosunek do pracy i odpowiedzialność.
W PW Krystian osoby 50+ stanowią obecnie 33 proc. załogi firmy, a najstarszą jest 64-letnia kobieta. W większości osoby te pracują w organizacji już do emerytury.
– Cenimy pracowników 50+ z uwagi na bogate doświadczenie oraz motywację do pracy. Osoby 50+ mają trudność w znalezieniu zatrudnienia na naszym lokalnym rynku i kiedy po procesie rekrutacji otrzymują informację, że zapraszamy ich do współpracy, są ogromnie wdzięczni, że ktoś ich dostrzegł i dał im szansę. Widać postawę determinacji i chęć wykazania się przy późniejszym realizowaniu obowiązków. Czasami zdarza się, że tempo pracy w danym dziale jest zbyt szybkie. W takiej sytuacji szukamy innych możliwości, gdzie te osoby mogłyby się sprawdzić. Nasza organizacja jest bardzo elastyczna i dynamiczna, dlatego znalezienie miejsc pracy przyjaznych osobom 50+ jest stosunkowo łatwe – twierdzi Anna Sikorska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy oraz Dyrektor HR w PW Krystian.
Jakie są potrzeby pracowników powyżej 50 roku życia?
Osoby 50+ stoją przed wieloma wyzwaniami w miejscu pracy. Należy do nich m.in. korzystanie z nowych technologii. PW Krystian zauważa u swoich pracowników 50+ potrzebę zrozumienia i wsparcia w sytuacji, gdy wolniej się uczą oraz kiedy nie potrafią sprostać wymogom technologii, czy tempu pracy. Starają się angażować ich do różnych projektów rozwojowych oraz inwestować w dodatkowe szkolenia.
Innym wyzwaniem stojącym przed pracownikami 50+ jest dyskryminacja ze względu na wiek. PW Krystian prowadzi szkolenia dla swoich managerów w kierunku identyfikowania sytuacji potencjalnie negatywnie wpływających na relacje międzypokoleniowe. Działania te pozwalają im już na wczesnym etapie wyeliminować mity o stereotypach, które licznie krążą w przestrzeni publicznej. Poza tym dla wszystkich pracowników, zwłaszcza tych nowych, prowadzone są szkolenia, na których dużo rozmawia się o różnorodnych zespołach i zaletach patrzenia z różnych perspektyw. Zachęca do współpracy wszystkich pracowników, promuje kulturę inkluzywności i dba, aby środowisko pracy było bezpieczne i komfortowe. Firma podejmuje także działania wellbeingowe, aby zrównoważyć obciążenie pracowników 50+ i m.in. wprowadza elastyczne godziny pracy oraz zatrudnia na część etatu.
Współpraca osób 50+ z innymi grupami wiekowymi
Zróżnicowane wiekowo zespoły mogą wnieść wiele dobrego do organizacji, ale tworzą również wyzwania.
– Zespoły w PW Krystian są zróżnicowane, a co za tym idzie – wydajniejsze, ale wymagają odpowiednich strategii zarządzania. Wyzwania dotyczą przede wszystkim stylów komunikacyjnych czy odbioru informacji – zauważa Anna Sikorska.
We współpracy ze zróżnicowanym zespołem, w firmie sprawdza się na co dzień kultura feedbacku oraz spotkania zespołu, gdzie uczestnicy mogą podzielić się swoimi pomysłami. Wspólna praca nad projektami pozwala również na budowanie świadomości międzypokoleniowej.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy
Może Cię także zainteresować: Ochrona pracowników przed pracą w niskiej temperaturze