Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Posiedzenie Śląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach.

28 kwietnia 2023 r., w Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, odbyło się uroczyste posiedzenie Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy działającej przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach.

Spotkanie, z inicjatywy i na zaproszenie Okręgowego Inspektora Pracy Piotra Kalbrona, dotyczyło spraw związanych z poprawą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w zakładach pracy w województwie śląskim.

Gośćmi specjalnymi posiedzenia byli:

  • Piotr Pyzik – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik do Spraw Dialogu Społecznego,
  • Wiktor Pawlik – Prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach,
  • a także Izabela Kurczyńska – Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie.

Piotr Kalbron przedstawił działalność nadzorczo-kontrolną, prewencyjną i promocyjną Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach w 2022 roku. Omówił też statystyki wypadków przy pracy badanych przez inspektorów pracy. Nadinspektor pracy przedstawił prezentację dotyczącą dwóch ubiegłorocznych wypadków śmiertelnych w zakładach pracy w województwie śląskim.

Podczas dyskusji członkowie Rady zwrócili uwagę na problemy pracowników napływowych z dostosowaniem się do obowiązującej w Polsce kultury pracy, a także na małą liczbę skarg wnoszonych przez cudzoziemców wynikającą z nieznajomości polskiego prawodawstwa oraz obaw o utratę pracy. Czynniki te przyczyniają się do rozszerzania się zjawiska braku zgłaszania lżejszych wypadków przy pracy. Czy do częstych przypadków tuszowania nieprawidłowości przez pracodawców, dla których pełne wdrożenie pracowników z zagranicy do prawidłowego wykonywania obowiązków generuje często zbyt duże koszty.

Członkowie Rady podkreślali rolę Państwowej Inspekcji Pracy w profilaktyce zagrożeń wypadkowych, a także potrzebę podjęcia wzmożonych działań systemowych wobec pracowników napływowych w kształtowaniu szeroko pojmowanej kultury pracy. Budowaniu odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo, a także wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw poprzez racjonalną dystrybucję środków na dofinansowanie faktycznych potrzeb pracodawców. Działania te powinny zmierzać do znacznego zmniejszenia liczby wypadków przy pracy, a także występujących nieprawidłowości.

Święto obchodzone 28 kwietnia

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, a także Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych to święto obchodzone corocznie 28 kwietnia. Zostało proklamowane w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach z tej okazji przygotował szereg wydarzeń związanych z tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy. W Tygodniu Bezpieczeństwa Pracy. Od 24 do 28 kwietnia 2023 r., wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z porad eksperckich, infolinii. Odwiedzić stoiska Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy skorzystać ze szkoleń stacjonarnych.

Źródło: PIP

Może Cię także zainteresować: Dodatkowe urlopy i uprawnienia pracowników – na co muszą przygotować się firmy

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.