Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Ochrona i profilaktyka
Ochrona i profilaktyka to główny tryb działania PBB. Początkowo działało ono w dużej mierze post factum – była baza wypadków, gdy dochodził nowy przypadek, analizowano przyczynę i wprowadzano nowe zasady. Dziś pracownicy BHP oceniają potencjalnie ryzykowne sytuacje, nawet jeśli nie odnotowano żadnego poważnego wypadku. – Mieliśmy osiem niebezpiecznych sytuacji, które były do siebie podobne. Nic poważnego się nie stało, a to znaczy, że dokładnie osiem razy mieliśmy szczęście. Zawsze musimy być o krok przed kolejnym przypadkiem, żeby tego szczęścia nie zabrakło – mówi Michał Wasilewski, koordynator PBB. Na podstawie takich trendów wybiera się priorytety działań.
Coraz większą świadomość wykazują instytucje publiczne. Jako wzór dobrej współpracy Porozumienie uznaje kooperację z GDDKiA. Uwzględnia ona konsultacje przy wprowadzaniu nowych wytycznych BHP. PBB przygotowuje rekomendacje dot. zabezpieczenia prac, zaczynając od robót ziemnych, przez mosty, po linie energetyczne. Chce, by weszły one jako zapisy kontraktowe do przetargów i stanowiły elementy oferty. Liczy też na skuteczne formy egzekwowania. Bardziej dotkliwe od kary finansowej bywa wstrzymanie robót na tak długo, aż zostanie wdrożona na budowie odpowiednia organizacja pracy. Szczególnie, że dotychczasowe kary są relatywnie niskie, szczególnie w porównaniu z karami w krajach zachodniej i północnej Europy. Wylicza się je w proporcji odpowiedniej do wielkości firmy.
Liczba wypadków na budowach spada
Według danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej polskie budownictwo, spośród wszystkich krajów Wspólnoty, najbardziej poprawiło bezpieczeństwo na budowach. Polska z kraju o ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych