Porażenie prądem na stacji kolejowej

Przy budowie peronów dworca kolejowego koło Olsztyna pracownik firmy budowlanej został porażony prądem. Główną przyczyną wypadku było tolerowanie przez kierownika robót niebezpiecznej metody wylewania mieszanki betonowej z użyciem wysięgnika pompy w pobliżu czynnej sieci trakcyjnej. Całe szczęście porażenie prądem na stacji kolejowej okazało się niegroźne dla 31-letniego pracownika z Ukrainy.

W marcu 2019 roku na terenie budowy peronów dworca kolejowego koło Olsztyna doszło do porażenia prądem pracownika firmy budowlanej. Poszkodowany był obywatelem Ukrainy. W czasie wylewania mieszanki betonowej operator pompy dotknął przewodu trakcyjnego wysięgnikiem. Spowodowało to przeskok łuku elektrycznego i przeniesienie napięcia na wysięgnik pompy, a następnie poszkodowanego, który w tym czasie prowadził wąż wylewający mieszankę. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który badał wypadek, ustalił, że kierownik robót, pomimo że nie upewnił się co do braku napięcia w sieci trakcyjnej, dopuścił do wykonywania prac w jej pobliżu. Jak się okazało, żaden z trzech kierowników – pracowników nadzoru na budowie – nie posiadał uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-inżynieryjnej w zakresie linii, węzłów i stacji kolejowych. Porażenie prądem na stacji kolejowej na szczęście okazało się niegroźne dla 31-letniego pracownika z Ukrainy.

Okoliczności wypadku

Wypadek miał miejsce na terenie budowy peronów na dworcu kolejowym. Kierownik robót polecił zespołowi 5 pracowników, w tym poszkodowanemu obywatelowi Ukrainy (wiek: 31 lat, zatrudniony w firmie podwykonawczej na stanowisku zbrojarza), dokończenie budowania szalunków pod ławę fundamentową budowanego peronu oraz następnie wylanie mieszanki betonowej. Miejsce wylewania tej mieszanki częściowo znajdowało się pod siecią trakcyjną będącą pod...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.