Porażenie prądem elektrycznym w hucie szkła
Ustalenia inspektora PIP
W związku z przyjętym zleceniem platerowania pieca, w firmie wykonującej to zadanie opracowano instrukcję bezpiecznego wykonywania robót. Określono w niej warunki prowadzenia prac oraz realizacji poszczególnych etapów zadania. Treść dokumentu zaakceptowali m.in. kierownicy huty. W instrukcji jako środki bezpieczeństwa do etapu demontażu zabezpieczeń płytek ceramicznych, montażu płytek ceramicznych oraz zabezpieczeń płytek ceramicznych wskazano m.in. zabezpieczenie elektrod grzewczych elastyczną matą gumową. Zdaniem inspektora PIP, w tejże instrukcji nie określono jednak szczegółowego sposobu zabezpieczenia elektrody matą. W szczególności mocowania maty na elektrodzie. Z ustaleń inspektora wynikało, że podczas zabezpieczania elektrod matami nie stosowano żadnych elementów mocujących. Mogło to skutkować przesunięciem się maty w trakcie pracy poszkodowanego na pomoście. A także odsłonięciem fragmentu elektrody, co w konsekwencji doprowadziło do porażenia.
Zabezpieczanie elementów pod napięciem płachtą izolacyjną jest przewidziane w pkt 5.2.2. normy PN-EN 60743:2005P Prace pod napięciem. Terminologia dotyczy urządzeń, sprzętu i narzędzi, gdzie element ten definiuje się jako elastyczny arkusz, wykonany z elastomeru lub tworzywa sztucznego, stosowany do osłony przewodów lub części metalowych, które są pod napięciem, nie są pod napięciem lub są uziemione. Z kolei cytowana norma w pkt 5.2.4. podaje klamerkę do płacht izolacyjnych definiowaną jako spinacz wykonany z drewna lub z materiału izolacyjnego, ze sprężyną, stosowany do unieruchomienia płacht izolacyjnych.
Brak mocowania mat na elektrodach
Zdaniem inspektora PIP, brak mocowania płacht (mat) na elektrodach (np. za pomocą klamer...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych