Pomiary w środowisku pracy − zagrożenia biologiczne
Rolnicy, pracownicy przemysłu rolno-spożywczego oraz leśnicy
Rolnicy, pracownicy przemysłu rolno-spożywczego oraz leśnicy są narażeni w szczególności na wdychanie pyłów organicznych zawierających duże ilości drobnoustrojów i ich metabolitów o właściwościach immunotoksycznych. Ryzyko zawodowe jest związane również z obecnością w środowisku pracy alergenów i toksyn wytwarzanych przez grzyby pleśniowe, termofilne promieniowce i bakterie. Szczególną grupę stanowią hodowcy zwierząt, lekarze weterynarii, a także pracownicy działów produkcji mięsnej. W związku z wykonywaną pracą mogą ulec zakażeniu chorobami odzwierzęcymi: boreliozą, wścieklizną, tularemią czy kleszczowym zapaleniem mózgu i opon mózgowych. Pracownicy służby leśnej są narażeni podczas pracy na kontakt z wirusami, bakteriami, grzybami chorobotwórczymi, pasożytami, owadami, kleszczami. Występuje tu także możliwość uczulenia bądź zatrucia substancjami wytwarzanymi przez rośliny [10, 11, 12].
Pracownicy oczyszczalni ścieków
Miejscem o wysokiej emisji zanieczyszczeń mikrobiologicznych do powietrza są komunalne obiekty gospodarki odpadami oraz oczyszczalnie ścieków. Zagrożeniem dla pracowników oczyszczalni ścieków jest wdychanie areozolu kropelkowego, który może zawierać liczne mikroorganizmy. Najbogatsza mikroflora występuje w ściekach o charakterze bytowo-gospodarczym. Ze względu na to, że stanowią one mieszaninę wód przemysłowych, odpadowych i komunalnych. W jej skład mogą wchodzić liczne bakterie potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka, m.in.: pałeczka okrężnicy, gronkowce, w tym złociste, promieniowce oraz paciorkowce kałowe, a także wytwarzane przez nie toksyny [13].
Narażenie na szkodliwe czynniki biologiczne dotyczy również przedstawicieli innych grup zawodowych, m.in.: niektórych działów przemysłu włókienniczego, metalurgicznego i górnictwa, konserwatorów zabytków, bibliotekarzy, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!