Pomiary w środowisku pracy − zagrożenia biologiczne
Rozwój nauk biologicznych. W tym medycyny, immunologii czy genetyki, pozwolił na szersze spojrzenie na problem występowania czynników biologicznych w miejscach pracy, a obecny wykaz obejmujący ponad 650 czynników jest stale wzbogacany o nowe mikro- i makroorganizmy.
Szkodliwe czynniki biologiczne (SCB) zgodnie z Rozporządzenim Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81, poz. 716 z późn. zm.), to drobnoustroje komórkowe, pasożyty wewnętrzne zdolne do replikacji lub przenoszenia materiału genetycznego, w tym zmodyfikowane genetycznie hodowle komórkowe które mogą być przyczyną zakażenia, alergii, a także zatrucia [1].
Źródła narażenia
Jeszcze do niedawna marginalizowana rola czynników biologicznych w ostatnich latach staje się coraz częstszym obiektem zainteresowania lekarzy. Oraz osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia w środowisku pracy. Obecny stan wiedzy pozwala nam bez wątpienia stwierdzić, że występowanie czynników biologicznych, a także narażenie na nie pracowników jest ściśle związane z występowaniem szeregu chorób zakaźnych, alergicznych, immunotoksycznych, zoonoz, a także całej gamy różnych dolegliwości zdrowotnych [2].
Czynniki biologiczne
W warunkach narażenia zawodowego biologiczne czynniki szkodliwe (SCB) mogą ponadto wykazywać działanie toksyczne, drażniące czy rakotwórcze. Jednocześnie stanowią one naturalny element środowiska. Znajdując się zarówno w glebie, wodzie i powietrzu, jak i organizmach żywych, w tym ludzkich, zwierzęcych i roślinnych. Mogą rozwijać się i namnażać na mar...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych