Pomiary Bezpieczeństwa Pracy
Ryzyko na granicy dopuszczalności
W konsekwencji wszystkie zdarzenia wypadkowe mogą zmienić nasze dotychczasowe szacowanie poziomu ryzyka. A w przypadku ryzyk będących na granicy dopuszczalności, nawet zmienić dotychczasową ocenę z dopuszczalnej na niedopuszczalną. W takiej sytuacji konieczne będą działania zmniejszające poziom ryzyka. Jak widać, skuteczny nadzór nad poziomem ryzyka wymaga pomiarów poziomu ryzyka. Zarówno na początku tego procesu, jak i później tak długo, dopóki dane zagrożenie nie zostało całkowicie wyeliminowane. Podstawową informacją dla przeprowadzenia prawidłowej analizy, a następnie oceny zagrożeń są wyniki badań środowiska pracy.
W wielu firmach BHP i ochrona środowiska traktowane są łącznie (zintegrowany system zarządzania BHP i ochroną środowiska). Taki system często nazywany jest systemem zarządzania HSE. Odnosząc to do kwestii pomiarów, warto zapewnić jednolite podejście do problemu szacowania poziomu ryzyka. Firmy używają wtedy często metod, w których potencjalne skutki obejmują zarówno skutki dla ludzi, jak i skutki dla środowiska. Innym rozwiązaniem w tej materii są macierze oceny ryzyka dla ludzi i oceny ryzyka dla środowiska. Skonstruowane w analogiczny sposób (skutki x prawdopodobieństwo). Co ułatwia ocenę, czy dane ryzyko jest dopuszczalne, czy też nie. Niezależnie czy ocena dotyczy zagrożeń BHP, czy też zagrożeń środowiskowych (ten sam poziom ryzyka dopuszczalnego). Takie macierze mogą wyglądać analogicznie w stosunku do polskiej normy PN-N-18002 [2]. W przypadku zagrożeń środowiskowych sama macierz może zostać taka sama. Dopasowania natomiast wymaga: „ciężkość następstw” np. na „skutki środowiskowe” i „prawdopodobieństwo” (nazwa bez zmian) tak, aby pasowały do szacowania ryzyka środowiskowego.
Wskaźniki bezpieczeństwa pracy...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych