Wymagania stawiane środkom ochrony górnych dróg oddechowych oraz rękawicom w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej S.A.
Następnie karty badań z kopalń przekazywane są do jednostki badawczo-naukowej. Tam opracowuje się sprawozdanie z przeprowadzonych badań eksploatacyjnych półmasek filtrujących. Następnie uzyskuje się pozytywną lub negatywną opinię w zakresie przydatności wyrobu do stosowania w górnictwie.
Na rys. 7 przedstawiono poglądowe szkice półmasek filtrujących, a na fot. 8 półmaski dostarczane pracownikom, które opisano w katalogu.
Podsumowanie
Podsumowując, dobór środków ochron osobistych powinien odbywać się na podstawie profesjonalnych audytów i rzetelnych testów z udziałem zainteresowanych pracowników. Rozmowy przeprowadzone z pracownikami użytkującymi środki ochrony górnych dróg oddechowych oraz rękawice ochronne potwierdzają, że właściwą procedurą wdrażania nowych środków ochrony indywidualnej jest ich wcześniejsze przekazanie pracownikom do badań eksploatacyjnych w warunkach rzeczywistych panujących w zakładzie pracy. Zainteresowanie pracowników przeprowadzaniem testów środków ochrony indywidualnej jest bardzo duże. Dzieje się tak dlatego, gdyż mogą decydować o tym, jakie środki ochrony indywidualnej przekaże im pracodawca. Mają wpływ na to, jakie środki będą stosować na stanowiskach pracy w przyszłości.
Właściwie dobrane środki ochrony indywidualnej do konkretnego stanowiska pracy w zakładzie pracy znacznie poprawią ergonomię pracy pracowników. Ponadto zwiększą bezpieczeństwo pracy.
Dobierając właściwe środki ochrony indywidualnej, należy pamiętać, że powinny być one stosowane w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!