Wymagania stawiane środkom ochrony górnych dróg oddechowych oraz rękawicom w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej S.A.
Przykładowe zdjęcia dostarczanych pracownikom rękawic znajdują się na fot. 1-7.
Właściwy dobór rodzaju rękawic dla pracowników pokazuje, że rękawica, która sprawdziła się w jednej kopalni, np. gdzie spotkamy środowisko wilgotne, wcale nie musi sprawdzić się na podobnym stanowisku pracy w kopalni, gdzie występuje suche środowisko pracy. Ważne jest to, by przy doborze rękawic ochronnych zakłady górnicze traktować tak jak inne zakłady pracy. Wtedy można zastosować 6-7 różnych rodzajów rękawic ochronnych uzależnionych od stanowiska pracy.
Środki ochrony dróg oddechowych
Podobne wymagania, jakie stawia Polska Grupa Górnicza S.A. wobec środków ochrony górnych dróg oddechowych, opisano w 12 kartach katalogowych katalogu. Oprócz spełnienia przez środki ochrony górnych dróg oddechowych wymagań określonych w odpowiednich normach i aktach prawnych, powinny one uzyskać pozytywną ocenę w wyniku przeprowadzonych badań. Pozytywna ocena stwierdza możliwość stosowania wyrobu w środowisku pracy górniczej. Jest wydana przez właściwą jednostkę akredytowaną lub notyfikowaną w zakresie badań elektrostatycznych.
Ponadto warunkiem koniecznym jest uzyskanie również w okresie obowiązywania certyfikatu pozytywnej oceny badań eksploatacyjnych przeprowadzonych w warunkach rzeczywistych (w miejscach eksploatacji, gdzie zapylenie powietrza odpowiada klasie ochronnej półmaski, w kopalniach wskazanych w jednostce uprawnionej przez Biuro BHP i Szkoleń Polskiej Grupy Górniczej S.A.) wraz ze sprawozdaniem z badań będących podstawą do uzyskania oceny przydatności użytkowej, wydanej przez jednostkę uprawnioną.
Badania eksploatacyjne półmasek filtrujących
Celem [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!