Polemika biegłego sądowego z zakresu BHP z pełnomocnikiem powoda dotycząca wypadku przy pracy
Rys. 4 i 5 obrazują tę sytuację.
Wariant A ma siłę skierowaną pod najmniejszym kątem do osi (pozycja podstawowa). Warianty B i C mają siły skierowane bardziej ostro. Co może prowadzić do takiego odkształcenia, jakie pokazują schematy naprężeń poniżej, które może doprowadzić do złamania nogi. Tylko prawidłowo postawiona noga (kąt 90°) daje najmniejsze naprężenia, jednak mimo wszystko nie wyklucza przewrócenia urządzenia.
Rys. 6 pokazuje rozkład naprężeń wraz ze skalą w MPa. Z przeprowadzonej symulacji wynika, że w wariancie:
- A – powstają naprężenia, które są nieduże, a jednak nie wykluczają możliwości przewrócenia maszyny,
- B – nawet minimalne odchylenie o 1° wprowadza już znaczące zmiany w siatce naprężeń, co może przyczynić się do przewrócenia urządzenia.
- C – powstają naprężenia skumulowane na wysokości pęknięcia, które też mogą przyczynić się do przewrócenia urządzenia. Mimo że wytrzymałość kątownika o wymiarach 4 x 4 x 0,2 cm jest rzędu 235 MPa. A wyniki symulacji wskazują na mniejsze wartości naprężeń i odkształceń. Nie można zakładać, że wprowadzenie dodatkowej masy w postaci ciężaru osoby nie doprowadzi do powstania uszkodzenia nogi urządzenia. Tym samym do przewrócenia maszyny.
Do wspomnianych naprężeń zostały wykonane obliczenia odchyleń od pionowej osi. Jakie wystąpią w każdym z 3 wariantów. Wyniki są podane w tysięcznych częściach mm. Są to bardzo małe wartości.
Polemika
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!