Polemika biegłego sądowego z zakresu BHP z pełnomocnikiem powoda dotycząca wypadku przy pracy
W procesie karnym dowód z opinii biegłego przeprowadza się wówczas, gdy istnieją okoliczności, których stwierdzenie (zbadanie) wymaga wiadomości specjalnych. Jest to dowód bardzo istotny. Jednak należy wskazać, że wbrew powszechnemu (mylnemu) poglądowi z mocy prawa nie jest on ważniejszy od innych dowodów. Ani nie ma również nadanego waloru pełnej przekonywalności.
Zgodnie z treścią przepisu art. 193 Kodeksu postępowania karnego biegłego (lub biegłych) powołuje się wówczas, gdy w sprawie konieczne jest stwierdzenie okoliczności wymagających wiadomości specjalnych. Wskazaną opinię należy udzielić pisemnie lub ustnie. Dowód z opinii biegłego podlega tzw. swobodnej ocenie dowodów dokonywanej przez sąd, co oznacza, że z mocy prawa taki dowód nie ma automatycznie pełnego waloru wiarygodności. Wobec tego sąd może nawet odmówić wiary treści takiej opinii, a dać wiarę innym dowodom, takim jak zeznania świadków. Oczywistym jest, że do obowiązków pełnomocnika strony należy dbanie o interes klienta. Co może uzewnętrzniać się chociażby podnoszeniem zarzutów do opinii, która – zdaniem pełnomocnika – jest dla tej strony niekorzystna. Nie może to jednak przybierać formy ataku na osobę biegłego, na jego bezstronność, bez podawania odpowiednio uzasadnionych merytorycznych argumentów.
Opis wypadku
Powód rozpoczął pracę o godzinie 7:00. Razem z drugim pracownikiem został przydzielony do obsługi linii technologicznej. Oboje rozpoczęli przygotowanie linii produkcyjnej do uruchomienia poprzez sprawdzenie wsadu. Z uwagi na brak pewnej liczby zakrętek do słoików jeden z pracowników udał się po nie do magazynu. Aby uzupełnić elewator (urządzenie do [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!