Praca w narażeniu na stałe pole magnetyczne – badanie
Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi, jako placówka naukowo-badawcza zajmującą się problematyką zdrowia publicznego, zdrowia środowiskowego oraz wszelkimi dziedzinami powiązanymi z szeroko rozumianą medycyną pracy realizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 projekt, którego celem jest ocena ewentualnego wpływu stałego pola magnetycznego na pracowników Zakładów Diagnostyki Obrazowej obsługujących rezonanse magnetyczne.
Zewnętrzne pole elektromagnetyczne (PEM) oddziałując na człowieka przekazuje mu zgromadzoną w sobie energię, co może zaburzać procesy życiowe. Jednak wiedza na temat skutków zdrowotnych tego oddziaływania jest obecnie niewielka. Nie ma wątpliwości co do występowania bezpośrednich skutków biofizycznych. Jednak wciąż pozostają bez odpowiedzi pytania o zdrowotne skutki odległe. Koncentrując się na ocenie ryzyka zdrowotnego związanego z oddziaływaniem stałego pola magnetycznego i wpływie narażeń na stan zdrowia zatrudnionych badacze IMP chcą przygotować miarodajny raport. Jednak niezbędne do tego jest wykonanie pomiarów ekspozycji oraz zebranie danych z ankiet wypełnionych przez pracowników wybranych zakładów.
Zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu
W związku z powyższym IMP w Łodzi zaprasza do udziału w projekcie zakłady diagnostyki obrazowej. Ich pracownicy (technicy, pielęgniarki, personel sprzątający) byliby proszeni o dobrowolne wzięcie udziału w badaniu ankietowym dotyczącym ich stanu zdrowia. Równolegle zostałyby przeprowadzone szczegółowe badania umożliwiające precyzyjną ocenę narażenia tego personelu na stałe pole magnetyczne dla różnych scenariuszy ekspozycyjnych. Ocena ta zostanie wykorzystana wraz z danymi pochodzącymi z ankiet. Ankiety są integralną częścią prowadzonych przez IMP badań, do realizacji zadania w projekcie. Pozyskane wyniki przeprowadzonych pomiarów będą również stanowić doskonały materiał do przeprowadzenia wymaganej przez przepisy bhp oceny narażenia personelu na pole elektromagnetyczne.
Prowadzone badania są całkowicie dobrowolne, jednak nie mogą być anonimowe. Jednym z celów projektu jest utworzenie kohorty osób, do których można byłoby wrócić za kilka lat śledząc zmiany ich stanu zdrowia. Natomiast wszystkie działania podjęte w ramach badania są nieinwazyjne. Ich wykonanie odbywa się w czasie działania placówki, podczas normalnego trybu wykonywanych obowiązków zawodowych. Nasze działania nie dezorganizują pracy placówki oraz nie obciążają dodatkowo pracowników. Terminy wykonania badań oraz pomiarów są elastyczne. Eksperci starają się dopasować do możliwości czasowych placówki, a także samych ankietowanych.
Informacje dotyczące badania oraz ankieta: https://www.imp.lodz.pl/praca-w-narazeniu-na-stale-pole-elektromagnetyczne
Osobą kontaktową ze strony IMP w badaniach jest kierownik badania – dr Piotr Politański, tel. 42 6314 614; 604 291 177, e-mail: piotr.politanski@imp.lodz.pl
Źródło: Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi
Przeczytaj również: Badania profilaktyczne pracowników po zmianach