Wydarzenia towarzyszące Targom SAWO 2024

Podczas kwietniowych Targów SAWO w Poznaniu odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. konferencja „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym” oraz seminarium „Podyskutujmy o ekologii”.

23-25 kwietnia 2024 roku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2024. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 300 wystawców z całego świata, którzy przyciągnęli tłumy gości. Oprócz ekspozycji na tegorocznych Targach SAWO odbyło się wiele ciekawych wydarzeń, a jednym z nich była konferencja „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, zorganizowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP.

Konferencja „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”

Otworzyli ją: dr inż. Daniel Podgórski, zastępca dyrektora ds. certyfikacji i edukacji w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB), Marcin Stanecki, dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także dr inż. Józef Witczak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP (OSPS BHP).

Wykorzystanie nowoczesnych technologii – szanse i zagrożenia

Podczas konferencji głos zabrali naukowcy, a także eksperci z branży BHP. Dr Zofia Pawłowska z Zakładu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy CIOP-PIB mówiła o szansach i zagrożeniach dla bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z technologiami Przemysłu 4.0.

Mgr inż. Monika Kobus (CIOP-PIB) wskazała na możliwości związane z zastosowaniem inteligentnych środków ochrony indywidualnej, jak również systemów monitorowania wspieranych narzędziami cyfrowymi. Dr hab. inż. Jacek Malinowski z Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w swoim wystąpieniu poruszył temat zastosowania uczenia maszynowego do detekcji i predykcji awarii, a także zagrożeń bezpieczeństwa w procesach przemysłowych.

W dalszej części konferencji prelegenci podejmowali tematy związane z pracą zdalną, a także praktycznymi aspektami procesów pracy w doświadczeniach służby BHP. Józef Witczak podkreślił, że powinniśmy dobrze poznać i rozwijać w naszej branży wszystkie nowinki technologiczne, które się obecnie pojawiają, ponieważ mają nam one służyć, i oby zawsze służyły poprawie bezpieczeństwa. – Rozwoju postępu nie zatrzymamy, ale należy stale dbać o bezpieczeństwo pracy, aby zarówno w rzeczywistości wirtualnej, jak i w tej realnej było bezpiecznie – mówił prezes OSPS BHP.

Podczas konferencji zaprezentowali się również laureatki i laureaci konkursu „Pracownik Służby BHP – Najlepszy Doradca Pracodawcy”: Małgorzata Jaźwiec-Marchewka, Paulina Jeleń, Anita Zielińska i Magdalena Hanak z OSPS BHP Oddział w Katowicach, zdobywczynie I miejsca za pracę zespołową, oraz Damian Dogoda z OSPS BHP Oddział w Opolu, laureat I miejsca za pracę indywidualną.

Seminarium „Podyskutujmy o ekologii”

Innym ciekawym wydarzeniem odbywającym się podczas Targów SAWO 2024 było seminarium „Podyskutujmy o ekologii”, którego organizatorami byli Uniwersytet Radomski, a także Zarząd Główny OSPS BHP. Seminarium miało charakter moderowanych, tematycznych wykładów połączonych z panelem dyskusyjnym i konsultacyjnym, w czasie których uczestnicy mogli zadawać pytania ekspertom. Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości przez dr. inż. Józefa Witczaka, prezesa OSPS BHP, oraz dr. hab. inż. Pawła Religę, profesora Uniwersytetu Radomskiego.

Rola służby BHP we wspieraniu działań ekologicznych

Podczas seminarium podjęto wiele ciekawych tematów związanych z ekologią. Aleksander Michalski i Jarosław Rutkowski, reprezentujący firmę RPCG, zaprezentowali, jak regulacje ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance, czyli ład środowiskowy, społeczny i korporacyjny), wpłyną w praktyce na funkcjonowanie polskich firm. Zagadnienie podnoszenia świadomości ekologicznej, a także kształtowania postaw ekologicznych obecnych i przyszłych pracowników służby BHP omówił dr hab. inż. Paweł Religa, profesor Uniwersytetu Radomskiego. Z kolei dr hab. Ryszard Świetlik, profesor Uniwersytetu Radomskiego, poruszył temat ozonu. W bardzo ciekawym i pouczającym wystąpieniu mówił o zagadnieniach naukowych w sposób zrozumiały dla laika, wskazując na dwa oblicza ozonu: pozytywne, a także negatywne.

Spotkania było preludium do kolejnego wydarzenia poświęconego ekologii, które odbędzie się w listopadzie 2024 roku. O tym, jaka może być rola służby BHP we wspieraniu ekologicznych działań w firmie, mówił dr Jacek Zatoński, przedstawiciel EkoBHP Sp. z o.o. W trakcie seminarium nie zabrakło również laureatów konkursu „Pracownik Służby BHP – Najlepszy Doradca Pracodawcy”. Z prezentacją wystąpił Tomasz Kotas, laureat II miejsca za pracę indywidualną, członek oddziału OSPS BHP w Radomiu.

Waldemar Walkiewicz
redaktor naczelny

Przeczytaj również: SAWO 2024. Tłumy gości i siła spotkań na żywo!

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.