Reklama
Czynnik ludzki 2024

Podsumowanie seminarium Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Lublinie

19 listopada 2021 roku w Lublinie odbyło się seminarium, w którym udział wzięli pracownicy służb BHP z województwa lubelskiego oraz z Tarnobrzega, Rzeszowa i Kalisza. Organizatorem szkolenia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Oddział w Lublinie, we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Lublinie.

Cel spotkania

Celem spotkania było przede wszystkim propagowanie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ale również poszerzanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej kultury bezpieczeństwa i wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami służb BHP. Była to doskonała okazja, żeby podzielić się swoimi pomysłami na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i zainspirować innych do działania. Nieodzownym elementem były również konsultacje z Inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy.

Tematykę wypadków ciężkich i śmiertelnych zaistniałych w 2021 roku w bardzo ciekawy sposób przedstawił Nadinspektor Pracy Krzysztof Okseniuk. Zwrócił uwagę na fakt, że niejednokrotnie nawet w pozornie mało skomplikowanych wypadkach przy pracy, wskazanie przyczyn może sprawiać trudności. Ponadto przypomniał, że w postępowaniu powypadkowym kluczowe jest dobranie adekwatnych środków profilaktycznych, ich wdrożenie i realizacja. Swoje wystąpienie poparł licznymi przykładami z życia.

Zmiany w związku z nowym rozporządzeniem

Uczestnicy seminarium z zaciekawieniem wysłuchali również informacji o zmianach, zawartych w nowym rozporządzeniu, dotyczących substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników i procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy oraz sposobach ich praktycznego wdrożenia w zakładach. Wykład poprowadził Krzysztof Goldman, uznany specjalista w dziedzinie materiałów niebezpiecznych, a także bezpieczeństwa chemicznego.

Współtwórca Polskiej Grupy BHP dr inż. Piotr Kaczmarek, zaprezentował swoistą instrukcje postępowania w jaki sposób przygotować wniosek do programu ZUS „Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy”. Podpowiedział, jak uniknąć błędów i pomyłek, które mogłyby spowodować odrzucenie takiego wniosku.

Trendy w zakresie ochrony rąk

Przedstawicielka firmy Ejendals zaprezentowała najnowsze trendy w zakresie ochrony rąk. Uwagę uczestników spotkania zwróciły przede wszystkim rękawice manualne do prac precyzyjnych o wysokiej oddychalności, zapewniające komfort pracy przez cały dzień. Szeroką ofertę szkoleniową oraz wydawniczą przedstawiła firma Sannort.

Po zakończonym seminarium jego uczestnicy mieli okazję zobaczyć zabytek lubelskiego przemysłu – Podziemia Browaru Perła. Zwiedzając zakamarki Podziemi można było poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia, a także postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji piwa. Doskonałym przypieczętowaniem zwiedzania była degustacja w dawnej leżakowni Browaru.

Źródło: OSPSBHP Oddział w Lublinie

Sprawdź również inne wydarzenia branżowe >>

Galeria

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.