Plan BIOZ narzędziem bezpiecznej realizacji budowy
Miejscem budowy jest ograniczona przestrzeń, w której należy zgromadzić odpowiednie zasoby i prowadzić bezpiecznie roboty budowlane niezbędne do wykonania obiektu budowlanego. W artykule przedstawiono plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia jako narzędzie bezpiecznej realizacji budowy.
Z artykułu dowiesz się:
- w jakich sytuacjach należy sporządzić plan BIOZ,
- jak powinien być skonstruowany plan BIOZ,
- jak powinna wyglądać procedura opracowywania planu BIOZ.
Bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia, dawniej tzw. BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy), nabiera coraz większego znaczenia podczas wykonywania prac budowlanych [1-11, 18]. Wynika to z pojawiania się coraz większych zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, spowodowanych rozwojem cywilizacyjnym w miejscu prowadzenia robót budowlanych, jakim jest budowa [16, 17, 20]. Budowa to miejsce, w którym należy zgromadzić niezbędne zasoby do prowadzenia robót. Tradycyjnym gospodarzem tego miejsca jest kierownik budowy. Do obowiązków kierownika budowy należy m.in. sporządzenie lub zapewnienie sporządzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (plan BIOZ) uwzględniającego specyfikę obiektu budowlanego i warunki prowadzenia robót budowlanych oraz koordynowanie działań zapewniających przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podczas wykonywania robót budowlanych.
W jakich sytuacjach należy sporządzić plan BIOZ?
Plan BIOZ należy sporządzić w przypadku prowadzenia robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i przy jednoczesnym zatrudnieniu co najmniej 20 pracowników lub pracochłonności [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!