PIP współtworzy nowe zasady ochrony przed upałem w pracy
Z inicjatywy ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk ruszyły prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach. 30 lipca 2024 r. w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego odbyło się spotkanie poświęcone temu zagadnieniu. Uczestniczył w nim Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki wraz z ekspertami PIP, a także przedstawiciele MRPiPS, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera.
Zmiany klimatyczne powodują, że ochrona przed wysoką temperaturą w miejscu pracy staje się koniecznością. Obowiązujące przepisy nie są odpowiednie do panujących warunków klimatycznych. Celem prac zainicjowanych przez MRPiPS jest zaproponowanie przepisów, które będą obowiązywały już w przyszłym sezonie letnim.
– Dlatego jako ministra odpowiedzialna za pracę zwróciłam się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, do Państwowej Inspekcji Pracy i do Instytutu Medycyny Pracy, abyśmy wspólnie zastanowili się, co możemy zrobić, żeby jak najlepiej chronić pracowników przed upałami. Co możemy zrobić dziś i co możemy zrobić w przyszłości – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Doświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy będą niezwykle istotne przy tworzeniu nowych rozwiązań prawnych skutkujących zwiększeniem ochrony pracowników przed pracą w wysokich temperaturach. Pracownicy coraz częściej zgłaszają, że nie wiedzą, jakie prawa im przysługują i w jakich przypadkach mogą odmówić wykonywania pracy, gdy pracują w wysokich temperaturach. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki również dostrzega potrzebę zmiany przepisów, zwiększenia ochrony pracownic i pracowników.
– To bardzo ważna inicjatywa, bo od wielu lat mówi się o tym, że w polskim prawodawstwie brakuje regulacji wysokich temperatur w miejscu pracy. Dzięki nowym przepisom inspektor pracy będzie miał realne narzędzia, żeby przeciwdziałać zagrożeniu dla zdrowia pracownika, które może wynikać z wysokiej temperatury. Celem nas wszystkich jest to, żeby pracownik nie poniósł w pracy uszczerbku na zdrowiu – tłumaczył szef PIP.
Uczestniczący w spotkaniu prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi oraz prof. Wiktor M. Zawieska, dyrektor CIOP-PIB, mówili o wpływie upałów na zdrowie pracownic i pracowników, a także o innowacyjnych rozwiązaniach technicznych chroniących pracowników przed upałami.
W dyskusji ekspertów poświęconej tworzeniu nowych przepisów, które mają ograniczyć skutki pracy w wysokich temperaturach, obok Głównego Inspektora Pracy uczestniczyli także:
- Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy,
- Ewa Dośla, dyrektor Gabinetu GIP
- oraz Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP.
Uzgodniono, że nowe rozwiązania znajdą się w znowelizowanym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Może Cię także zainteresować: Promieniowanie UV poważnie szkodzi pracownikom – jak ich zabezpieczyć?