Pierwsza pomoc przedlekarska Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej poszkodowanego, zgodnie z poniższym opisem:
- Uklęknij obok poszkodowanego. Ułóż nadgarstek jednej ręki na środku jego klatki piersiowej (dolna połowa mostka poszkodowanego). Następnie ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni leżącej na klatce piersiowej poszkodowanego.
- Spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nacisk nie będzie kierowany na żebra poszkodowanego; utrzymuj ramiona wyprostowane; nie uciskaj górnej części brzucha ani dolnego końca mostka; ustaw się pionowo nad klatką piersiową poszkodowanego i uciskaj mostek na głębokość nie mniejszą niż 5 cm (ale nie przekraczaj 6 cm).
- Po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odkładając rąk od mostka; powtarzaj uciśnięcia z częstotliwością 100-120/min. Czas uciśnięcia i czas zwalniania ucisku na mostek powinny być równe.
- Połącz uciśnięcia klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi. Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej ponownie udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego, odchylając jego głowę, a także unosząc żuchwę.
- Zaciśnij skrzydełka nosa poszkodowanego, używając palca wskazującego i kciuka dłoni umieszczonej na jego czole; pozostaw usta poszkodowanego lekko otwarte, jednocześnie utrzymując uniesienie żuchwy. Weź normalny wdech i obejmij usta poszkodowanego swoimi ustami, używając do tego celu specjalnej bariery ochronnej (maseczki ratowniczej). Powietrze wdmuchuj do ust poszkodowanego jednostajnie przez około sekundę, jak przy normalnym oddychaniu, obserwując jednocześnie, czy klatka piersiowa się unosi – jest to skuteczny oddech ratowniczy.
- Utrzymując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy, odsuń swoje usta od ust poszkodowanego, a także obserwuj, czy podczas wydechu opada jego klatka piersiowa; jeszcze raz nabierz powietrza i wdmuchuj je do ust poszkodowanego, dążąc do wykonania dwóch skutecznych oddechów ratowniczych. D...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych