Pierwsza pomoc przedlekarska Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Artykuł opisuje podstawowe zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zawiera opis postępowania podczas RKO oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Autor poświęcił uwagę również zagadnieniom związanym z Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.
W październiku 2015 roku Europejska Rada Resuscytacji opublikowała obszerny dokument – Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji 2015. Należy dodać, że wytyczne te są odnawiane co 5 lat. Obecne wydanie różni się od poprzedniego z 2010 r. tym, że składa się z 11 rozdziałów. W tym z dwu zupełnie nowych, dotyczących opieki poresuscytacyjnej, a także pierwszej pomocy. Ważną nowością wspomnianych wytycznych jest ich interdyscyplinarność, wyrażająca się udziałem w ich tworzeniu europejskich towarzystw naukowych:
- Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
- przedstawicieli narodowych rad resuscytacji,
- Europejskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii,
- Europejskiego Towarzystwa Anestezjologii.
Trzeba podkreślić, że wytyczne zawarte w omawianym dokumencie zostały niezwłocznie przyjęte przez Polską Radę Resuscytacji i są obecnie dostępne w internecie.
Podsumowanie kluczowych zapisów
Kluczowe zapisy Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji 2015 zwracają szczególną uwagę na związek pomiędzy działaniem dyspozytora medycznego w pogotowiu ratunkowym, świadka zdarzenia wykonującego resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), a także odpowiednio szybkim użyciem defibrylatora AED. Skuteczna, skoordynowana reakcja społeczeństwa, która łączy wszystkie te elementy ze sobą, jest kluczem do poprawy przeżywalności zatrzymania krążenia, które może zdarzyć się poza szpitalem. Dyspozytor medyczny odgrywa istotną rolę we wczesnym rozpoznaniu zatrzymania krążenia [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!