Osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy
Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za stan BHP w zakładzie pracy oraz szereg związanych z tym obowiązków. Jednym z nich, wynikającym z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy, jest zorganizowanie sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy. Realizacja wskazanej powinności wiąże się z koniecznością wyznaczenia i przeszkolenia osoby do udzielania pierwszej pomocy.
Stosownie do postanowień art. 3 pkt 7 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych i wyposażenia wyrobów medycznych.
Obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej
Przepisy, nakładające obowiązek wyznaczenia osoby do udzielania pierwszej pomocy. Uzależniły także jego realizację od:
- rodzaju i zakresu prowadzonej działalności,
- liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy
- oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń (art. 2091 § 2-3 k.p.).
Ustawodawca nie narzucił tym samym sztywnych limitów odnoszących się do liczby zatrudnionych pracowników. W konsekwencji obowiązek w powyższym kształcie dotyczy wszystkich pracodawców, również pracodawcy zatrudniającego np. tylko jednego pracownika. Jak wynika wprost ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 2009 r. (SPS-023-6878/08), pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy bez względu na liczbę zatrudnianych przez nich osób.
[...]